News

Ze³enski z³o¿y³ ¿yczenia Polakom po polsku. “Przyjaciele, sojusznicy, bracia” | Wiadomo¶ci ze ¶wiata


– Tylko razem możemy bronić wolności dla przyszłych pokoleń – powiedział Wołodymyr Zełenski, składając po polsku życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego.

– Przyjaciele, sojusznicy bracia – to zaszczyt móc zwracać się w ten sposób do Polaków – podkreślił. Ukraiński przywódca dodał, że sojusz dwóch suwerennych i ambitnych państw może zagwarantować ich narodom szczęśliwą przyszłość. – Nasze narody przeszły długą drogę i osiągnęły największe porozumienie w głównej dla Polaków i Ukraińców sprawie. Jest to sprawa wolności – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński prezydent podkreślił, że wspólnota i solidarność dwóch narodów pozwoli pokonać cudze imperialne zakusy i wzmocnić ich prozachodnie aspiracje. – Walczymy razem i z pewnością będziemy wspólnie świętować wasze i nasze zwycięstwo w bitwie o wolność i naszą wspólną europejską przyszłość. Dziękuję za wasze historyczne wsparcie. Składam serdeczne życzenia z okazji święta wojska polskiego i z całego serca życzę wspólnego jak najszybszego zwycięstwa. Chwała Polsce, chwała Ukrainie! – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Zobacz wideo
Siemoniak o przekazaniu leopardów: Takich spraw nie załatwia się publicznie

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Duda: Wierzymy, że dzięki sojuszowi z Polską Ukraina zatriumfuje nad złem

Prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu za życzenia złożone z okazji Święta Wojska Polskiego.

“Bardzo dziękujemy za piękne życzenia. Ich szczególnie bliska dla nas forma powoduje, że przyjmujemy je nie tylko jako gest przyjaźni, ale także jako akt braterstwa” – napisał prezydent w mediach społecznościowych. Andrzej Duda dodał, iż Polacy głęboko wierzą w to, że Ukraina – także dzięki sojuszowi z Polską – zatriumfuje nad złem.

Z okazji 102. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i święta Wojska Polskiego życzenia złożyli Polakom najważniejsi dowódcy ukraińskiej armii oraz przedstawiciele władz w Kijowie – między innymi premier Denys Szmyhal, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i naczelny dowódca sił zbrojnych genera³ Wałerij Załużny.

Skażenie Odry, Krosno OsrzeńskiePolak dla Gazeta.pl: “Tłumacz wywołał międzynarodowy skandal”. Spór o słowa o rtęci w Odrze

Bitwa Warszawska zwana też “Cudem nad Wisłą” toczyła się od 13 do 25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej, z kolei walki pod Ossowem i Radzyminem trwały między 13 a 16 sierpnia i zakończyły się dla Polaków zwycięstwem, co było jednym z warunków powodzenia polskiej kontrofensywy. W jej wyniku wojska bolszewickiej Rosji zostały zmuszone do ucieczki z Polski i ostatecznie pokonane.

Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. 15 sierpnia jest obchodzony w Polsce jako Dzieñ Wojska Polskiego.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.