News

Ze³enski w nowym wyst±pieniu: Ukraina osi±gnê³a strategiczny punkt zwrotny w wojnie z Rosj± | Wiadomo¶ci ze ¶wiata


Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wołodymyr Zełenski w piątkowym przemówieniu przyznał wprost: “Ukrainę atakują ci sami bandyci, którzy wcześniej najechali Syrię”. – To wojna z upartym wrogiem, który nie zwraca uwagi na tysiące swoich zabitych żołnierzy. Który gromadzi rezerwistów i poborowych w całej Rosji, aby wrzucić ich do piekła wojny. Który wpadł na pomysł sprowadzenia najemników przeciw naszemu ludowi. Bandyci z Syrii. Z kraju, który został zniszczony w taki sam sposób, jak okupanci niszczą dziś Mariupol i Charków, Ochtyrkę i Czernihów, Wołnowachę i Izium – stwierdził prezydent Ukrainy.

Zobacz wideo
Ukraińskie siły zniszczyły konwój rosyjskich czołgów niedaleko Kijowa

Wołodymyr Zełenski: Osiągnęliśmy już strategiczny punkt zwrotny

Chociaż atak Rosji na Ukrainę kosztował życie setek ludzi, to lider zaatakowanego kraju wierzy w zwycięstwo. Zwracał też uwagę na kłamstwa rosyjskiej propagandy.

Władimir Putin w oczekiwaniu na Alaksandra Łukaszenkę, 11 marca 2022Spotkanie Putina i Zełenskiego? Rzecznik Kremla: Nie jest wykluczone

– Tak wojska rosyjskie traktują osoby rosyjskojęzyczne, o których tak wiele mówiono w Moskwie, o ich “ochronie”. Pociski, bomby lotnicze, artyleria. A teraz są syryjscy najemnicy, którzy w ogóle nie rozróżniają, kto mówi jakim językiem, do jakiego kościoła chodzi i jaką partię popiera. Najemnicy, którzy po prostu idą zabijać na cudzej ziemi – podkreślił prezydent Ukrainy.

Lider Ukrainy stwierdził, że jego kraj osiągnął “strategiczny punkt zwrotny”. Wyznał, że jest przekonany, że Ukraina może wygrać. – Nie da się powiedzieć, ile jeszcze dni potrzeba, aby uwolnić ukraińską ziemię. Ale możemy powiedzieć, że to zrobimy. Bo osiągnęliśmy już strategiczny punkt zwrotny – zapewnił.

Zniszczony przez Rosjan budynek mieszkalny we wschodniej Ukrainie - zdjęcie ilustracyjneWojna w Ukrainie. Rosjanie zbombardowali szpital psychiatryczny

Ukraina czeka na wejście do Unii Europejskiej

Ukraina czeka na decyzję w sprawie włączenia jej do Unii Europejskiej. W czwartek jej liderzy rozmawiali w Wersalu o pogłębieniu współpracy z Ukrainą, ale nie ma jeszcze konkretów w kwestii realnego członkostwa zaatakowanego przez wojska Putina kraju.

Ze³enski podkreślił, że to za mało i nie na taką wiadomość czekała Ukraina. Podkreślił, że europejscy politycy powinni posłuchać głosu europejczyków, którzy – zdaniem ukraińskiego prezydenta – chcą Ukrainy w Unii. Jak mówił, Unia powinna zrobić więcej dla Ukrainy i dla siebie, dlatego że oczekują tego wszystkie narody Europy.

Nawoływał też Zachód do nałożenia kolejnych sankcji na Rosję.

Prezydent Przemyśla Wojciech BakunCzego potrzeba uchodźcom? Prezydent Przemyśla: Tłumaczy i psychologów

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomócSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close