News

Zamieszki w Kazachstanie po podwyżkach cen gazu – Polityka


W wielu dużych miastach Kazachstanu doszło we wtorek 4 stycznia do zamieszek z powodu podwyżek cen paliw. Do protestujących wyszła policja i wojsko. Prezydent Kazachstanu wprowadził w mieście Ałmaty, które stało się miejscem największych protestów, dwutygodniowy stan wyjątkowy.


W Kazachstanie protesty przeciw podwyżkom cen gazu skroplonego, którym tankuje się samochody, zaczęły się już kilka dni temu. W poniedziałek 3 stycznia w Aktau protestowało kilka tysięcy osób, ale to dzień później doszło do największych manifestacji. Uczestnicy protestów w stolicy kraju, Nur-Sułtanie, domagali się odejścia rządu, w tym szefa Rady Bezpieczeństwa kraju Nursułtana Nazarbajewa. W odpowiedzi władze wprowadziły na ulice wojsko i oddziały sił specjalnych, które użyły przeciw protestującym gazu i grantów hukowych.


W mieście Aktobe kierowcy przerwali kordon policji i zbliżyli się do siedziby władz miejskich.


Władze kraju w związku z protestami zaczęły blokować internet i sieć komórkową na terenie całego kraju. Użytkownicy donoszą o problemach z korzystaniem niemal ze wszystkich sieci społecznościowych, w tym Telegrama i Facebooka.


Po protestach władze ogłosiły częściowe przywrócenie limitów cen na skroplony gaz.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.