News

Wojna w Ukrainie. Sprawcy gwałtów powinni być nieuchronnie karani – SpołeczeństwoWątpię jednak, że gdybyśmy od jutra wprowadzili prawo, które umożliwiałoby dobrowolne gwałty na kobietach, to rozpoczęłaby się jakaś masowa agresywna łapanka. Z pewnością procent gwałtów by wzrósł, niektórzy by z tego prawa skorzystali, ale trzeba pamiętać, że jednak niewielki odsetek mężczyzn odczuwa podniecenie seksualne w sytuacji cierpienia kobiety. W związku z tym nie spodziewałabym się, że byłoby to zachowanie powszechne. Co więcej, absolutnie nie zgodzę się z wizją, że wojna to czas, w którym wreszcie możemy zaobserwować „naszą prawdziwą naturę”. Byłaby to skrajnie niesprawiedliwa wizja natury człowieka i natury mężczyzny.W książce amerykańskiego psychologa ewolucyjnego Davida Bussa „Kiedy mężczyźni źle się zachowują” jest rozdział poświęcony gwałtom, także wojennym. O ile większość mężczyzn nie odczuwa podniecenia seksualnego na widok cierpienia kobiety, o tyle trudno ustalić, ilu mężczyzn zgwałciłoby kobietę, gdyby pozostali bezkarni (liczby wzrastają, gdy w badaniach nie używa się słowa „gwałt”, a zastępuje „z użyciem przemocy”). „Ta liczba może być zaskakująco duża” – konkluduje Buss. Zwłaszcza, że męskie fantazje o gwałcie są powszechne.


Od fantazji do zachowania może być całkiem daleko. Trzeba pamiętać, że mechanizmy ukształtowane w toku ewolucji nie są zero-jedynkowe. Wręcz przeciwnie, są warunkowe. To oznacza, że aby móc przewidzieć określone zachowanie musimy brać pod uwagę wiele czynników, które warunkują jego wystąpienie. Te czynniki związane są ze środowiskiem, w jakim działa jednostka, normami społecznymi i wpływami kulturowymi, a także są zależne od osobowości samej jednostki.


Jak podkreśla David Buss: nie wszyscy mężczyźni mają skłonność do przemocowych zachowań. A nawet ci, którzy mają taką skłonność, nie muszą dać się do gwałtu sprowokować. Może ich powstrzymać bilans zysków i strat. To się po prostu może najzwyczajniej w świecie nie opłacać. Dlatego też, jako społeczeństwo, powinniśmy dbać o to, aby się skrajnie nie opłacało. Rządy prawa, nieuchronność kary, tworzenie bezpiecznych warunków do zgłaszania gwałtów, to ważne elementy w tej układance.Żaden z tych czynników nie działa podczas wojny.


– Wojna jest czasem braku kontroli, bezkarności, anonimowości. Psychologia społeczna uczy nas, że to świetne warunki dla amoralnych zachowań. Do tego trzeba także dodać procesy związane z dehumanizacją wroga, bez których zabijanie innych ludzi byłoby niemożliwe.


To, co może powstrzymać gwałty wojenne to silna przeciwna postawa przywódców. W tej wojnie to postawa raczej rzadko spotykana – ta wojna od początku koncentrowała się na pacyfikacji i masakrze cywilów. Rosjanie ujawniają najbardziej okrutną stronę. Być może jest to element strategii mającej doprowadzić do szybszego poddania się Ukraińców.Jaki wpływ na nas, ludzi żyjących w bezpiecznym miejscu, ale jednak bombardowanych brutalnymi wiadomościami, mają informacje o gwałtach? Ostatnio wzrosła liczba gwałtów w Warszawie. Czy męska agresja tam indukuje męską agresję tu?


– Gwałt to ta forma przestępstwa, którą kobiety przyrównują do morderstwa, bardzo się go boją. Być może dlatego, że to sytuacja, w której łamana jest podstawowa zasada psychologii reprodukcyjnej kobiet, a więc możliwości wyboru. Zdecydowanie u większości mężczyzn informacje o gwałtach wojennych też nie budzą żadnych pozytywnych skojarzeń.


Byłabym bardzo ostrożna w stawianiu tezy, że dostępność informacji o gwałtach na Ukrainkach jest przyczyną zwiększającej się ilości gwałtów w Warszawie. Czasem faktycznie obserwujemy np. wzrost samobójstw po publicznym ogłoszeniu jakiegoś samobójstwa, jednak tu bardzo trudno stwierdzić, czy jest to analogiczne zjawisko. Czy liczba gwałtów w Polsce wzrosła? A może wzrosło zainteresowanie gwałtami i stąd wrażenie, że liczba się zwiększyła? O gwałtach w Uberze i Bolcie słyszałam na długo przed wybuchem wojny.Kilka tygodni temu ujawniono treść rozmowy rosyjskiej żony, która pozwalała swojemu mężowi gwałcić ukraińskie kobiety. Niektórzy próbowali bronić tej pary mówiąc, że to była ich wspólna perwersyjna fantazja BDSM i gdyby mieli w szkole edukację seksualną, nie doszłoby do tego. Czy edukacja seksualna może zapobiec gwałtom na wojnie?


– Na pewno może kształtować nasze postawy względem gwałtów, tłumaczyć ich psychologię, zarówno kobiecą, jak i męską. Mężczyźni czasem żywią przekonanie, że kobiety marzą o byciu zgwałconą. Trzeba im mówić, że takie przekonania nie mają nic wspólnego z prawdą.


Czy edukacja seksualna zapobiegłaby gwałtom na wojnie? Szczerze wątpię. Bo trzeba by tu jeszcze zapytać o funkcjonalność gwałtu w czasie wojny. Z perspektywy genu, to może być ostatnia szansa na sukces reprodukcyjny. Czas wojny to przecież dla żołnierza permanentny stan zagrożenia życia. Czy to może być skłonność uwarunkowana ewolucyjnie? Tak, jeśli w naszej ewolucyjnej historii gwałt na kobietach w czasie wojen prowadził do większej liczby potomków niż jego brak. To oczywiście hipoteza, ale prawdopodobna.Po co w takim razie mężczyźnie gwałt?


– To zasadnicze pytanie. Gwałt czy szerzej: przemoc seksualna, może być albo adaptacją wykształconą w procesie ewolucji, albo efektem ubocznym innych adaptacji. David Buss przekonuje w swojej książce, że póki co nie ma wystarczająco przekonujących dowodów wspierających adaptacyjną wizję gwałtów. Przykładowo, jeśli gwałt miałby być adaptacją, powinniśmy obserwować wzrost podniecenia seksualnego u mężczyzn na samą myśl o gwałcie. Jak już wspominałam, badania tego nie potwierdzają.Nie do końca się z tym zgodzę, bo jest grupa mężczyzn, na których to działa.


– Oczywiście, że jest, ale relatywnie niewielka. Poza tym, istnieje jeszcze jedna istotna przesłanka każąca wątpić w koncepcję gwałtu jako specyficznej adaptacji. Przymus seksualny w teorii powinien służyć szczególnie tym mężczyznom, którzy nie potrafią zdobyć partnerki w inny sposób. Powinni dokonywać go przede wszystkim mężczyźni nieatrakcyjni, o niskim statusie społeczno-ekonomicznym. Okazuje się, że jest wręcz odwrotnie.David Buss pisze: „Studenci płci męskiej, którzy przyznają się do zachowań spełniających prawne kryteria gwałtu, cieszą się wyższym statusem niż inni studenci i mają więcej od nich dobrowolnych partnerek seksualnych”. Gwiazdorzy kampusów są równocześnie gwałcicielami.


– Z badań wynika, że kobiety mylą się w przewidywaniach czy zgwałci je znajomy, czy nieznajomy. Gwałtu spodziewają się przede wszystkim ze strony obcych mężczyzn, prawdopodobnie dlatego, że w naszej ewolucyjnej przeszłości gwałty dokonywane były zazwyczaj przez atakującą obcą grupę społeczną. A tu faktycznie – najczęściej gwałtu dokonują mężczyźni, których kobieta może spotkać na co dzień. Zwiększyła się liczba okoliczności, w jakich współcześnie kobiety spotykają niespokrewnionych ze sobą mężczyzn, jak też zmniejszyła się liczba potencjalnych strażników kobiet, licznie obecnych w ewolucyjnej historii. Gwałciciele to niekoniecznie gwiazdorzy campusów, na pewno jednak są to mężczyźni, którym towarzyszy wiązka trzech cech tzw. ciemnej triady.


Składają się na nią trzy elementy – podwyższony narcyzm, makiawelizm (tendencja do traktowania innych jak narzędzi do osiągania różnych celów) i wreszcie psychopatia, czyli niskie zdolności do empatii, impulsywność i często wysoka inteligencja. Mężczyźni psychopatyczni są bardzo czarujący. Jeżeli doda się do tego nastawienie na zdobywanie partnerek krótkoterminowych, to mamy właściwie gotowy przepis na to, że jeżeli kobieta nie będzie zainteresowana, padnie ofiarą przemocy. Ta preferencja partnerek krótkoterminowych jest tu, jak zaznacza David Buss, kluczowa. W naszej przeszłości ewolucyjnej strategia zdobywania licznych partnerek była bardziej opłacalna dla mężczyzn, niż dla kobiet, co przyczyniło się do ukształtowania odmiennej psychologii seksualnej płci.


Zasadniczy powód kryje się w kosztach związanych z reprodukcją, które dla kobiety zawsze były wyższe niż dla mężczyzn. Mężczyźni wykształcili więc liczne adaptacje, które mają sprzyjać zdobywaniu licznych partnerek. Jedną z nich jest nadpercepcja seksualna: mężczyźnie często się wydaje, że kobieta ma taką samą ochotę na seks, jak on. Drobne sygnały, jak uprzejmy uśmiech, interpretują jako zachętę do seksu. David Buss wspomina w swojej książce firmę, która wprowadziła „politykę zadowolonych klientów”: kasjerki miały się uśmiechać do swoich klientów. Spowodowało to wzrost zgłoszeń o nadużycia seksualne, wymuszanie randek czy bezpośrednich ofert seksualnych. Krótki żywot miała ta reforma.Można powiedzieć, że to ewolucyjnie rozsądne: lepiej jest się pomylić niż stracić okazję.


– Zdecydowanie! Większy sukces reprodukcyjny odnoszą ci, którzy nie tracą okazji. Inna ciekawa w tym kontekście adaptacja to lepkość uwagi. Mężczyznom jest trudno oderwać wzrok od atrakcyjnej kobiety. Po prostu, zajmuje im to więcej czasu niż odwracanie wzroku od widoku drzewa, chodnika czy kolegi. Z kolei oglądanie atrakcyjnych kobiet wiąże się z pobudzaniem układu nagrody u mężczyzn – można powiedzieć, że męski mózg nagradza jego lepkość uwagi. Na to wszystko często nakłada się także przekonanie o własnej atrakcyjności – mężczyźni częściej są o tym przekonani niż kobiety. To niewątpliwie dodaje im pewności siebie w kontaktach damsko-męskich i w tym sensie jest adaptacyjne.Kobiety zaniżają swoją atrakcyjność.


– Trudno powiedzieć, czy to kobiety zaniżają swoją atrakcyjność, czy też mężczyźni zawyżają swoją. Prawdopodobnie i jedno, i drugie. Z pewnością kobiety są bardziej przewrażliwione na punkcie atrakcyjności własnego ciała. Nie ma się co dziwić – to jedna z najważniejszych cech cenionych przez mężczyzn.Jaka więc jest prawda o mężczyznach? To są ci, którzy gwałcą na wojnie? Czy ci, którzy opiekują się dziećmi w czasie pokoju?


– I jedno, i drugie jest prawdą. Pani sugeruje, że mężczyźni to z natury barbarzyńcy. To by zakładało, że jedynie normy społeczne i kulturowe są tym, co powstrzymuje ich przed prawdziwie naturalnym zachowaniem, które jest złe. Jednak, jeśli za naturę uznajemy to, co zostało ukształtowane przez ewolucyjną przeszłość, to otwiera się przed nami cały wachlarz różnorodnych adaptacji, z których bardzo wiele można by, a nawet trzeba wartościować pozytywnie.


Są wśród nich adaptacje sprzyjające zachowaniom prospołecznym czy altruistycznym: jesteśmy gatunkiem z natury społecznym i niezwykle silnie zależy nam, aby przynależeć i być akceptowanym w grupach społecznych. Mamy wiele adaptacji, które sprzyjają spójności grupy, gdyż korzyści z życia w grupie są niezmiernie istotne. Nie są to zachowania wymuszane zewnętrznie, mamy do nich naturalną skłonność, podzielaną zresztą z wieloma innymi społecznymi gatunkami zwierząt. Wreszcie, są wśród nich adaptacje do tworzenia długoterminowych związków romantycznych, których pragnie większość kobiet, ale i większość mężczyzn.


Strategie partnerów krótkoterminowych bywają opłacalne, jednakże nie dla wszystkich i nie we wszystkich warunkach. To strategia, która może się opłacić mężczyznom atrakcyjnym, którzy są w stanie przyciągnąć te liczne partnerki, mężczyznom o wysokim statusie społeczno-ekonomicznym, a ekologicznie bywa opłacalna w warunkach większej liczebności kobiet niż mężczyzn w populacji. Ale nawet atrakcyjni mężczyźni mogą preferować związki długoterminowe, rezygnując z licznych partnerek na rzecz jednej.


Dlaczego? Może lepiej mieć tylko dwoje dzieci, ale za to być pewnym swojego ojcostwa niż posiadać wiele dzieci i takiej pewności nie mieć? W końcu przygodne relacje seksualne mężczyźni mają z kobietami, które także mają przygodne relacje seksualne z mężczyznami. Niepewność ojcostwa jest w tym wypadku zdecydowanie wyższa. Inną równie ważną kwestią są dzieci, które szczególnie w początkowym okresie swojego życia są niezwykle wymagające opieki.


Zakłada się, że wielkość naszego mózgu jest istotnym czynnikiem, który przyczynił się do wytworzenia adaptacji związanych z tworzeniem długotrwałych związków. Obecność ojca stała się niezbędna do tego, aby zwiększyć szanse przeżycia rodzących się mocno niedojrzałych dzieci. Tak więc miłość, zazdrość o partnera/partnerkę, dbanie o zaspokajanie potrzeb partnera/partnerki, odstraszanie rywali, to wszystko istotne adaptacje służące utrzymaniu stałego związku. I powszechnie występujące u mężczyzn.Pani wierzy bardziej w męski mózg niż w penis?


– Rozumiem, że pyta Pani o to, czy wierzę bardziej w automatyzmy, czy w siłę świadomego myślenia? Przyglądając się mechanizmom ludzkiego działania, zdecydowanie bardziej możemy polegać na sile automatyzmów niż świadomości. Świadomość i zdolność do racjonalnego myślenia jest z nami ewolucyjnie bardzo krótko. Za krótko, aby można było wiele na to postawić. Trafnie mówi o tym Jonathan Haidt, przyrównując ludzki umysł do jeźdźca na słoniu. Słoń utożsamia ewolucyjnie wykształcone automatyczne mechanizmy, a jeździec jest tą kontrolującą, świadomą, racjonalną istotą. To, co wychodzi mu najlepiej, to bycie adwokatem poczynań słonia.


Ja jednak chciałabym zwrócić uwagę, że automatyzmy, które popychają nas do działania nie są z natury złe. Przecież zakochujemy się nieintencjonalnie, czujemy automatyczną presję niesienia pomocy, a także jesteśmy gatunkiem, który ma naturalną skłonność do respektowania norm społecznych czy autorytetów. Normy grupowe czy wpływy kulturowe nie przychodzą do nas z zewnątrz – sami je sobie stworzyliśmy. I wiedząc, że zachowanie człowieka jest zawsze wypadkową ważenia kosztów i zysków, możemy kształtować społeczne otoczenie w taki sposób, aby seksualne zachowania przemocowe wiązały się z bardzo wysokimi społecznymi kosztami dla sprawców: aby oznaczały napiętnowanie społeczne, aby wiązały się z wysoką i nieuchronną karą.


To jest możliwe w państwie prawa, w państwie, gdzie respektowane są prawa kobiet, gdzie kobiety czują się dobrze z przyznaniem się do bycia ofiarą gwałtu, czy molestowania, a także aby zwyczajnie miały gdzie się zgłosić. Może to jest wyjaśnienie wzrastającej ilości gwałtów w Warszawie, a nie modelujące poczynania rosyjskich żołnierzy.


Czytaj więcej: Mariyę zgwałcili w jej własnym domu. Jeśli zdecyduje się na aborcję, wyjedzie z Polski


Dr hab. Aleksandra Szymków-Sudziarska profesor Uniwersytetu SWPS – psycholożka społeczna i ewolucyjna, kierowniczka Centrum Badań nad Biologicznymi Podstawami Funkcjonowania Społecznego przy Uniwersytecie SWPS. W swoich badaniach wykorzystuje ewolucyjne perspektywy do wyjaśniania zachowań społecznych. Prowadzi projekty dotyczące społecznych konsekwencji behawioralnego systemu odpornościowego, roli cyklu owulacyjnego w funkcjonowaniu poznawczym kobiet, a także funkcji przyjaźni damsko-męskiej.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close