News

Wojna w Ukrainie. Rosjanie wycofali się z elektrowni atomowej w Czarnobylu – Świat
Okupanci »ochraniali« Czarnobyl


Enerhoatom opublikował w komunikatorze Telegram zdjęcie dokumentu – „aktu przyjęcia i przekazania ochrony Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej” – stworzonego i podpisanego przez Rosjan. Stwierdzono w nim „brak zarzutów ze strony administracji ochranianego obiektu wobec wojsk Gwardii Narodowej Rosji”.


„Okazuje się, że ponad pięć tygodni okupanci »ochraniali« elektrownię i to jeszcze jak dobrze – żadnych zarzutów” – skwitował ironicznie Enerhoatom.Magazyn amunicji koło elektrowni atomowej


Ukraina już wcześniej domagała się od Rady Bezpieczeństwa ONZ niezwłocznego podjęcia działań w celu demilitaryzacji okolic Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej ze względu na ryzyko wybuchu znajdującej się tam amunicji. – Domagamy się, by Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła natychmiastowe kroki w celu zdemilitaryzowania strefy wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i wprowadzenia tam specjalnej misji ONZ, aby usunąć ryzyko powtórzenia się czarnobylskiej katastrofy jądrowej w wyniku działań rosyjskich wojsk okupacyjnych – mówiła w środę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Podkreśliła, że żołnierze rosyjscy urządzili w strefie wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni magazyn amunicji z czasów II wojny światowej.


Natomiast Jarosław Jemelianenko, członek Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, powołując się na białoruskie źródła, informował w środę, że rosyjscy żołnierze, którzy okupowali Czarnobyl, zostali przewiezieni do centrum leczenia chorób popromiennych na Białorusi. „Kolejni napromieniowani rosyjscy terroryści, którzy zdobyli strefę czarnobylską, zostali dziś przewiezieni do białoruskiego centrum leczenia chorób popromiennych – napisał Jemelianenko.


Czytaj też: Milion dzieci gotowych, by umrzeć za Putina. W Rosji przygotowuje się do tego już ośmiolatkiSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.