News

Wojna w Ukrainie. Rosja oskarża Ukrainę o przygotowywanie broni biologicznej – PolitykaNa terenach okupowanych przez Rosjan, Moskwa próbuje ustanowić swoje władze tymczasowe. Ukraińcy donoszą, że w obwodzie chersońskim wojska okupacyjne tworzą system biur komendantów dla utrzymania porządku na tymczasowo okupowanych ziemiach.


Na południowym odcinku frontu Rosjanie nadal próbują zdobyć Mikołajów i powoli kierują się w stronę Zaporoża i Krzywego Roku. Brakuje im jednak paliwa i amunicji. Zgromadzili również zbyt mało sił, aby przebić się przez ukraińską obronę. W związku z tym, że nie są w stanie zająć kluczowych miast na Zadnieprzu, skupili się na atakach lotniczych i artyleryjskich.


Na Morzu Czarnym i Azowskim rosyjskie plany pokrzyżowała pogoda. Warunki pogodowe znacznie się pogorszyły, a panujący sztorm zmusił Rosjan, do schowania się we własnych portach.Zginął ósmy dowódca rosyjskiego pułku


Na froncie poleskim Rosjanie nadal biją głową w mur, walcząc nie tylko z Ukraińcami, ale także z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Roztopy zamieniły Polesie w wielkie bagnisko, które sprawiało armiom problemy od stuleci. Mimo prób osuszenia, prowadzonych w latach 30. i 50. XX wieku, nadal są tereny podobne, do opisywanych w 1920 roku przez ppłk. dypl. inż. Henryka Bagińskiego (pisownia oryginalna): „W roku 1916 w okolicach jeziora Nobel utonął w trzęsawisku rosyjski patrol zwiadowczy wraz z oficerem, a w obszarze Stochodu zimą 1916 r. ginęli w oparzeliskach [część torfowiska niezamarzająca zimą z powodu ciepła wydzielanego przez rozkładające się szczątki organiczne – przy. red.] nie tylko pojedynczy żołnierze, lecz całe grupy dezerterów, uciekających z frontu. Na dostępność bowiem bagien poleskich oraz stopień ich przekroczenia wywierają wpływ przede wszystkim warunki atmosferyczne oraz pory roku”.


Nie może zatem dziwić, że po zniszczeniu mostów i ukraińskim kontruderzeniu, Rosjanom brakuje sił, aby ponownie uderzyć na stolicę. Wybudowanie przez saperów przeprawy mają zbyt małą przepustowość, a słabo rozbudowana sieć dróg znacznie utrudnia Rosjanom podciągnięcie rezerw i zapasów. Z tego powodu ponownie próbowali uderzyć z kierunku czernichowskiego na Browary.


Batalionową grupą bojową osobiście dowodził dowódca pułku, płk Andriej Zacharow. We wsi Skibin, kolumna pozbawiona osłony z powietrza i wsparcia piechoty zatrzymała się między budynkami. Wówczas ukraińska artyleria, kierowana przy pomocy drona, otworzyła ogień. Po chwili do walki włączyły się ukraińskie czołgi i piechota. Rosjanie stracili około 10 czołgów. Zginął płk Zacharow. Jest to już ósmy dowódca pułku, jaki zginął od początku konfliktu. Giną także oficerowie jeszcze wyżsi rangą.Biolaboratoria, broń biologiczna i koronawirus


Broń biologiczna? Rosjanie oskarżają Ukraińców, że przy pomocy amerykańskich specjalistów, przygotowują i szkolą ptaki oraz nietoperze, które mają rozsiewać na terenach Rosji patogeny afrykańskiego pomoru świń i wąglika.


– Jak wynika z dokumentów, biolaboratoria utworzone i finansowane na Ukrainie prowadziły eksperymenty z próbkami koronawirusa nietoperzy – poinformował generał Igor Konaszenkow, rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji.


– Celem tych i innych finansowanych przez Pentagon badań biologicznych na Ukrainie było stworzenie mechanizmu potajemnego rozprzestrzeniania śmiertelnych patogenów. Wkrótce opublikujemy kolejną partię dokumentów, uzyskanych od pracowników ukraińskich laboratoriów biologicznych i przedstawimy wyniki ich analizy – dodał podczas codziennej konferencji.


Podobną retorykę Rosjanie stosowali podczas wojny w Gruzji i w latach późniejszych. W 2018 roku gen. Igor Kiriłłow, dowódca Wojsk Obrony Radiacyjnej, Chemicznej i Biologicznej, informował, że Amerykanie tworzą w gruzińskich laboratoriach wirusy, które mają zniszczyć Słowian.


Ten sam generał, cytowany przez agencję TASS, poinformował, że w laboratoriach we Lwowie, w Charkowie i w Połtawie „pracowano z patogenami dżumy, wąglika, brucelozy, błonicy, salmonellozy i czerwonki”.


Według niego te prace były skierowane przeciwko Słowianom. Ukraińcy mieli przy tym pracować z Amerykanami. Dodał, że „pod pretekstem testowania środków do leczenia i zapobiegania zakażeniu koronawirusem, kilka tysięcy próbek surowicy pacjentów, przede wszystkim należących do słowiańskiej grupy etnicznej, zostało przeniesionych z Ukrainy do Instytutu Badawczego Armii USA im. Waltera Reeda”.


Oznajmił także, że działania Amerykanów i Ukraińców mają „osłabić geopolitycznych przeciwników od wewnątrz, podkopać ich gospodarki, sprawić, że będą słabi i chorzy”.


Czytaj więcej: Wojna w Ukrainie. Tylko poważna klęska może obalić tyrana. Ale w Rosji zmiany szybko nie nadejdąSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close