News

Wojna w Ukrainie. Atak rakietowy na Lww, co najmniej pi eksplozji. “Zostacie w schronach” | Wiadomoci ze wiata


Zobacz wideo
Na wyzwolonych terytoriach ukraińscy saperzy znajdują i usuwają duże ilości amunicji i niewybuchów

Przed godz. 8 czasu polskiego mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował, że w kierunku miasta zostało wystrzelonych pięć rakiet. “Odpowiednie służby już pojechały w to miejsce” – napisał. Szef obwodu lwowskiego Maksym Kozicki podał z kolei, że w regionie doszło do czterech ataków rakietowych. “Zostańcie w schronach” – zaapelował do mieszkańców.

Ukraińska armia: Zestrzeliliśmy rosyjski śmigłowiec warty ok. 15 mln dolarówUkraińska armia: Zestrzeliliśmy rosyjski śmigłowiec wart ok. 15 mln dolarów

Lwów pod ostrzałem. “Zobaczyliśmy w oddali pióropusze dymu”

Będąca na miejscu ekipa BBC przekazała, że w zachodniej części Lwowa doszło do co najmniej pięciu eksplozji. “Jak dotąd nie mamy oficjalnych informacji o tym, co się stało. Ale gęsty, czarnoszary dym unosi się z miejsca wybuchu, a jeden z członków zespołu BBC zobaczył w locie pocisk” – podali. Około 45 minut przed wybuchem uruchomiony został alarm przeciwlotniczy. “Takie syreny są jednak powszechne we Lwowie – wiele osób wciąż było na ulicach, a my byliśmy w hotelowej restauracji na najwyższym piętrze, gdy zobaczyliśmy w oddali pióropusze dymu” – dodali korespondenci.

“Pięć potężnych uderzeń rakietowych w cywilną infrastrukturę europejskiego Lwowa. Rosjanie nadal barbarzyńsko atakują ukraińskie miasta z powietrza, cynicznie deklarując całemu światu swoje ‘prawo’… do zabijania Ukraińców” – napisał w mediach społecznościowych Michaił Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

W mediach społecznościowych zostały opublikowane nagrania i zdjęcia z ataku. “4 lub 5 rakiet trafiło w obiekty cywilne w pobliżu linii kolejowej we Lwowie. Władze informują, że nikt nie został ranny” – napisała Katerina Sergatskova.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Rosjanie wciąż atakują miasta

Jak podaje Ukraińska Prawda, w nocy Rosjanie prowadzili ostrzał w regionach: charkowskim, ługańskim, donieckim i chersońskim. Według najnowszych danych w ciągu jednego dnia w obwodzie charkowskim 24 osoby zostały ranne, a pięć zginęło. Doszło także do ataku rakietowego na Kramatorsk, na razie nie wiadomo, czy ktoś ucierpiał. W Lisiczańsku (obwód ługański) spłonęło 15 budynków mieszkalnych. Ucierpiały także osiedla w Rubiżnem – z gruzów trzech domów ewakuowano siedmiu mieszkańców, a dwóch rannych przewieziono do szpitala w Siewierodoniecku. Co najmniej dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne podczas ostrzału Zołotego. Rosyjskie wojska wkroczyły do miasta Kreminne – trwają tam walki z ukraińskimi siłami.

Rosjanie wciąż próbują przejąć pełną kontrolę nad Mariupolem. Wcześniej grozili, że w poniedziałek zamkną miasto. Niemożliwy – według ich zapowiedzi – ma być wjazd i wyjazd z miasta oraz poruszanie się po nim.

Z raportu Sztabu Generalnego Ukraińskich Sił Zbrojnych wynika też, że Rosja próbowała zaatakować okolice miejscowości: Dmytrówka i Dibrowne w obwodzie charkowskim, a jej celem było umocnienie na lewym brzegu rzeki Doniec Siewierski. Według ukraińskiego sztabu Rosjanie ponieśli na tych terenach straty i nie udało im się zrealizować swoich celów. Najeźdźcy rosyjscy nadal częściowo blokują Charków. Jak podaje ukraiński sztab, okupant chce przedrzeć się do granic administracyjnych obwodu chersońskiego.

W obwodach donieckim i ługańskim obrońcy Ukrainy odparli dwanaście ataków wroga, zniszczyli dziesięć czołgów, piętnaście jednostek pancernych i pięć pojazdów, a także pięć systemów artyleryjskich przeciwnika. Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliły poprzedniego dnia pięć celów powietrznych: jeden samolot, trzy śmigłowce i jeden bezzałogowy statek powietrzny.

Wołodymyr ZełenskiZełenski: Nie oddamy terytoriów na wschodzie, by zakończyć wojnęSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.