News

Ukraina. Polityk zapowiada wyzwolenie obwodu chersoskiego. Armia: Zniszczylimy bateri rakiet S-300 | Wiadomoci ze wiata


W rozmowie z ukraińską telewizją polityk powiedział, że wszelkie plany rosyjskich okupantów zostaną udaremnione.

– Możemy powiedzieć, że nastąpił punkt zwrotny w walce. Widzimy, że Siły Zbrojne Ukrainy osiągnęły przewagę w ostatnich operacjach miliatrnych – podkreślił Serhij Chłań. Dodał, że ukraińska armia “otwarcie posuwa się naprzód. Możemy powiedzieć, że przeszliśmy z akcji defensywnych do kontrofensywnych”. Deputowany dodał, że ostrzały kluczowych mostów w regionie, a także rosyjskich magazynów i punktów dowodzenia są częścią przygotowań do ofensywy lądowej.  

Zobacz wideo
Poparcie USA dla Ukrainy osłabło? Pytamy eksperta

Ukraińska armia: Rosyjska bateria rakiet S-300 zniszczona, SU-25 zestrzelony

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w niedzielę cztery rosyjskie pociski manewrujące, wystrzelone w kierunku obwodu chmielnickiego. Jak poinformowało dowództwo sił powietrznych, były to rakiety typu Kalibr, odpalone z okrętów na Morzu Czarnym. Zestrzelono je pociskami ziemia-powietrze.

Służba prasowa sił powietrzno-desantowych Ukrainy przekazała natomiast, że zestrzelono rosyjski samolot szturmowy Su-25. Mieli dokonać tego żołnierze Siczesławskiej Brygady Wojsk Powietrznodesantowych. 

Władimir PutinTo nie Putin, tylko jego sobowtór był z wizytą w Teheranie?

W obwodzie chersońskim ukraińska armia miała zniszczyć rosyjską baterię rakiet S-300, wykorzystywanych do ostrzału ukraińskich miast. Według Dowództwa Operacyjnego Południe, bateria została zniszczona ogniem artyleryjskim koło miejscowości Zełenotropinskie. Jak podkreślono, była to odpowiedź na rosyjski ostrzał Mariupola. W serwisach społecznościowych pojawiły się filmy płonącego sprzętu.

Rosjanie próbują zdobyć elektrownię

Rosyjskie wojska, mimo ponoszonych strat, próbują zdobyć elektrownię wuhłehirską koło Bachmutu (obwód doniecki). Poinformował o tym rzecznik sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Ołeksandr Sztupun.

Jak podkreślił, agresorzy próbują nacierać na kilku odcinkach frontu, ale sytuacja się nie zmienia. W rejonie Bachmutu Rosjanie ostrzelali ukraińskie pozycje koło miejscowości Berestowe, Biłohoriwka, Nowa Kamianka, Pokrowske, Weseła Dołyna, Zajcewo i Otrawne. Oprócz tego przeprowadzili ataki lotnicze. – Próby poprawienia położenia taktycznego na kierunkach Wołodymyriwka-Bachmutskie i Dołomytne-Nowołuhanskie zakończyły się dla wroga dużymi stratami i odwrotem – powiedział Sztupun. Dodał, że Rosjanie prowadzili ostrzał wielu miejscowości w rejonie Charkowa, Kramatorska, Słowiańska i Awdijiwki.

Annalena Baerbock - zdjęcie ilustracyjneSzefowa MSZ Niemiec: Nie wprowadzamy Polski w błąd w sprawie czołgówSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close