News

Tydzie do wyborw we Francji. Topnieje przewaga Macrona nad Le Pen | Wiadomoci ze wiata


Z najnowszego sondażu BVA przeprowadzonego dla stacji RTL i Orange urzędujący prezydent Emmanuel Macron może liczyć na 27 procent głosów, a Marine Le Pen na 21 procent. Na trzecim miejscu uplasował się kandydat lewicy Jean-Luc Melenchon z 15,5 proc.

Poparcie rzędu 9,5 proc. otrzymali kandydatka Republikanów Valerie Pecresse oraz prawicowy publicysta Eric Zemmour, szef ugrupowania Rekonkwista.

Więcej najnowszych informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo
Dlaczego Zachód jest głuchy na niektóre prośby prezydenta Zełeńskiego?

Według sondażu w drugiej turze wyborów 24 kwietnia Macron wygra z wynikiem 54,5 proc. wobec 45,5 proc. poparcia dla Le Pen.

Francuskie media: Macron ograniczył kampanię do minimum 

To już kolejne badanie opinii publicznej w ostatnim czasie, na podstawie którego widać skracający się dystans między Macronem a Le Pen. 30 marca opublikowany został sondaż BFM TV, który pokazuje, że w drugiej turze wyborów prezydenckich Emmanuel Macron zdobyłby 52,5 procent głosów, a Marine Le Pen – 47,5 procent.  To najlepszy wynik kandydatki narodowców od początku kampanii wyborczej. Tym samym w ciągu trzech tygodni Le Pen zmniejszyła dystans do Macrona z 22 do 5 punktów.

Wołodymyr Zełenski (2.04.2022)Wołodymyr Zełenski: Kreml przygotowuje się do potężnego uderzenia

Według francuskich mediów wyniki ostatnich sondaży niepokoją sztabowców Emmanuela Macrona. Komentatorzy piszą o możliwej demobilizacji centrowego elektoratu, związanej z tym, że szef państwa ograniczył swoją kampanię wyborczą do minimum, i że jeszcze kilka tygodni temu sondaże wróżyły mu łatwą wygraną.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 10 kwietnia. Druga – dwa tygodnie później.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.