News

Tragiczny wypadek polskiego autobusu w Chorwacji. 12 osób nie żyje, 32 zostały ranneDo wypadku polskiego autobusu doszło w sobotę ok. godz. 5.30 na autostradzie A4, ok. 30 km na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie. 11 osób zmarło na miejscu, jedna w szpitalu, kilkadziesiąt jest rannych. Autokarem jechali pielgrzymi do Medjugorie w Bośni i Hercegowinie.

Na razie nie wiadomo, co doprowadziło do tragedii. Jacek Antoszkiewicz z firmy Megapol, do której należał autokar, zapewnił, że autobus był sprawny technicznie, a kierowcy byli “wypoczęci i z doświadczeniem”. Chorwacka telewizja publiczna HRT podała, że najbardziej prawdopodobną przyczyną wypadku było zaśnięcie kierowcy.

Pielgrzymka była organizowana przez Biuro Bractwa św. Józefa. Z Częstochowy do Medziugorje, znanego ośrodka maryjnego w Bośni i Herzegowinie, wyruszyła w piątek.

– Wśród pielgrzymów było trzech księży i sześć zakonnic. Reszta to głównie świeccy pielgrzymi z okolic Sokołowa, Konina i podradomskiej Jedlni, czyli głównie z obszaru województwa mazowieckiego – poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.

Diecezja włocławska poinformowała, że wśród ofiar wypadku “byli pielgrzymi z diecezji włocławskiej z księdzem pełniącym opiekę duchową”.

“Po rozmowie z duchownym wiemy, że pielgrzymi pochodzili z różnych stron Polski. Z diecezji włocławskiej w feralnym autokarze znajdowało się 10-12 osób. Nie wszyscy przeżyli wypadek” – brzmi komunikat na stronie internetowej diecezji.

Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar wypadku autokaru w Chorwacji mogą uzyskać informacje.

Na antenie TVN24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina powiedział, że ranni odnieśli obrażenia w różnym stopniu, od ran lekkich do ran ciężkich.

– Wszystkie ofiary to polscy obywatele, możemy to w tym momencie potwierdzić. Autobus ma warszawskie rejestracje – powiedział rzecznik MSZ. – Z lżej rannymi udało się nawiązać kontakt, ale wiele osób jest ciężko rannych – dodał.

Chorwacki wicepremier i minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović poinformował, że miejscu są już chorwackie służby ratunkowe, 16 zespołów ratowniczych, strażacy i policja. Wśród ofiar śmiertelnych i osób z obrażeniami nie było dzieci. Wszyscy ranni zostali przewiezieni do szpitali w Zagrzebiu, Varażdinie i Czakovcu.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze, że o szczegółach tragedii rozmawiał w sobotę rano z premierem Chorwacji Andrejem Plenkovićem, który zapewnił o pełnym wsparciu chorwackich służb medycznych.

“Poleciłem naszym służbom konsularnym organizację wsparcia dla rodzin uczestników wypadku” – napisał. Dodał, że do Chorwacji lecą też minister zdrowia Adam Niedzielski, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz oraz medycy i psychologowie z Zespołu Pomocy Medycznej.

Na miejscu zdarzenia jest już polski konsul, wicekonsul oraz chorwacki minister spraw wewnętrznych.

Do pomocy służbom chorwackim zostało skierowanych 12 polskich policjantów z Rijeki, pełniący służbę w okolicach Zagrzebia. W lipcu i sierpniu kilkunastu polskich policjantów pełni służbę na chorwackim wybrzeżu Adriatyku i w bułgarskich kurortach nad Morzem Czarnym.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.