News

Tomasz Wołek nie żyje | NewsweekTomasz Wołek ostatni raz wystąpił w TOK FM w piątek, 16 września. Nic nie wskazywało, by miał kłopoty ze zdrowiem. Informację o śmierci potwierdziła rodzina zmarłego w rozmowie z TOK FM. Przez niemal 20 lat audycja w tej stacji z jego udziałem stała się legendarna, choć – jak pisał branżowy magazyn “Press” – budzi skrajne emocje.

“Trzódka” w składzie: Tomasz Wołek, Wiesław Władyka i Tomasz Lis spotkała się po raz pierwszy 9 marca 2003 r. – Mnie Jacek Żakowski zapewne postrzegał jako radykalnego prawicowca, choć ja zawsze reprezentowałem raczej nurt umiarkowanej centroprawicy – mówił “Pressowi” Tomasz Wołek na początku 2022 r.

Choć w 2003 r. Wołek rzeczywiście mógł być postrzegany jako “radykalny prawicowiec”, to w ostatnich latach dał się poznać jako ostry krytyk obozu władzy. – To, że wszyscy dostrzegamy, że PiS jest złem absolutnym, nie jest niczym dziwnym, ponieważ podobnie uważa większość myślących Polaków – mówił “Pressowi”.

Wizerunek dziennikarza o prawicowych poglądach Wołek ugruntował w latach 90., gdy był zastępcą redaktora naczelnego “Życia Warszawy”, a w latach 1993-1995 redaktorem naczelnym gazety. Z kolei w 1996 r. został redaktorem naczelnym dziennika “Życie” – funkcję tę pełnił do 2001 r.

Tomasz Wołek urodził się 14 października 1947 r. w Gdańsku. Studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim. W 1979 r. związał się z opozycyjnym Ruchem Młodej Polski, a w 1980 r. wraz z Janem Dworakiem i Jackiem Żakowskim organizował „Solidarność” w Młodzieżowej Agencji Wydawniczej.

Zakładał opozycyjne media m.in. gazetę “Głos Wolny”. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował pomoc dla represjonowanych i ich rodzin, działał także w podziemnych mediach. W latach 1983–1990 był dziennikarzem pisma “Młodzież Katolicka” i wydawanej przez pallotynów “Królowej Apostołów”.

W ostatnich dwóch dekadach Wołek, poza komentowaniem bieżących wydarzeń w TOK FM, pisał także teksty do “Polityki”, “Rzeczpospolitej” i “Gazety Wyborczej”. Tomasz Wołek był także komentatorem sportowym. Świetnie znał się na piłce nożnej, zwłaszcza południowoamerykańskiej.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.