News

Szef amerykańskiej komisji wywiadu: inwazja Rosji na Ukrainę bardzo prawdopodobna – Polityka– Obawiam się, że Putin najprawdopodobniej zaatakuje. Szczerze mówiąc, wciąż nie rozumiem, dlaczego robi to właśnie teraz, ale z pewnością ma taki zamiar. Chyba że uda nam się go zniechęcić – stwierdził.


Zdaniem kongresmena rosyjskiej inwazji mogłyby zapobiec jedynie „ogromne sankcje, jakich Rosja nigdy wcześniej nie widziała”. Schiff zaznaczył, że osobiście nie miałby nic przeciwko, gdyby sankcje nałożono bezpośrednio na Putina, ale „najważniejsze są sankcje, nakładane na całe branże”.


Czytaj też: W Rosji cięciwę zagrożenia trzeba naciągnąć do maksimum. Problem w tym, że nikt nie wie, w którym momencie może ona pęknąć


– Musieliby się w to poważnie zaangażować nasi sojusznicy. Rosja musi zrozumieć, że jesteśmy zjednoczeni – zaapelował.


Zdaniem Schiffa inwazja miałaby odwrotny skutek niż to, co próbuje osiągnąć Putin, ponieważ zmobilizowałaby więcej krajów do przystąpienia do NATO.Stany Zjednoczone: „Stany Zjednoczone zareagują zdecydowanie”


Po przemówieniu kalifornijskiego demokraty Biały Dom poinformował, że Joe Biden rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. „Prezydent Biden dał jasno do zrozumienia, że Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy i partnerzy zareagują zdecydowanie, jeśli Rosja najedzie na Ukrainę” – czytamy w oświadczeniu.


„Pierwsza międzynarodowa rozmowa w tym roku z [Bidenem] dowodzi wyjątkowego charakteru naszych relacji” – napisał po rozmowie Zełenski na Twitterze. Dodał, że rozmawiał z prezydentem USA o „działaniach Ukrainy, USA i innych członków NATO na rzecz utrzymania pokoju w Europie, deeskalacji sporu i niezbędnych w kraju reform”. „Doceniamy niezachwiane poparcie dla Ukrainy”.Sto tysięcy żołnierzy przy granicy z Ukrainą


W pobliżu swojej granicy z Ukrainą Rosja zgromadziła ok. 100 tys. żołnierzy. Na początku tego tygodnia Biden powiedział Władimirowi Putinowi, że jeśli Rosja zaatakuje, USA nałożą na nią poważne sankcje. Rosja najechała już raz Ukrainę w 2014 r. Po inwazji zaanektowała Krym.


Moskwa od lat skarży się, że po upadku Związku Radzieckiego NATO obejmuje kolejne kraje na wschodzie Europy – obszarze, który dla Rosji od dekad jest jej strefą wpływów. Ukraina nie jest członkiem Sojuszu, ale, a Kijów pilnie zabiega o przyjęcie.


– Jeśli Zachód będzie kontynuował swoją agresywną postawę, Rosja podejmie wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia strategicznej równowagi i wyeliminowania niedopuszczalnych zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa – ostrzegł niedawno minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.


17 grudnia Rosjanie przedstawili Zachodowi listę żądań, po których spełnieniu są gotowi wycofać swoje wojska spod granicy z Ukrainą. Chcą, by NATO wycofało się z całej Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. Według ekspertów Kreml zdaje sobie sprawę, że jego żądania są nierealistyczne.Biden-Putin rozmawiają o Ukrainie


Na 9 i 10 stycznia w Genewie zaplanowano rozmowy przywódców obu potęg nuklearnych. Zdalnie Joe Biden i Władimir Putin rozmawiali już 14 grudnia. Prezydent USA ostrzegł wówczas swojego rosyjskiego odpowiednika, że jego kraj wraz z sojusznikami odpowiedzą „silnymi sankcjami i innymi środkami” na rosyjską militarną eskalację na Ukrainie.


Czytaj też: Rosja nie chce wojny, ale gra w niebezpieczną grę. „To wyraz bólów fantomowych rosyjskich elit”


Wśród tych sankcji miałoby być m.in. odcięcie Rosji od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT i inne restrykcje wymierzone w rosyjski system finansowy. Dodatkowo Biden zapowiedział ewentualne wsparcie w sferze bezpieczeństwa dla Kijowa oraz zwiększenie amerykańskiej obecności w państwach wschodniej flanki NATO (kraje bałtyckie, Rumunia, Polska).


Odcięcie Iranu od systemu SWIFT w 2012 r. sprawiło, że ten kraj powrócił do międzynarodowych rozmów na temat swojego programu atomowego. Iran ponownie został wykluczony z systemu w 2018 r.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.