News

Rosyjskie bombowce naruszy³y przestrzeñ powietrzn± Szwecji. Si³ Zbrojny: Celowe dzia³anie | Wiadomo¶ci ze ¶wiata


Z ustaleń stacji wynika, że naruszenie przestrzeni powietrznej było celowym działaniem, które miało zastraszyć Szwecję. Cztery rosyjskie samoloty wystartowały 2 marca z bazy lotniczej w Kaliningradzie. Dwa z nich to samoloty szturmowe typu Su-24, które były eskortowane przez dwa samoloty myśliwskie typu Su-27.

Zobacz wideo
MiG-i dla Ukrainy? Szef gabinetu prezydenta: Propozycja jest aktualna

Oceniamy to jako świadome działanie

– powiedział szef sił powietrznych Carl-Johan Edström. I dodał, że pojawienie się samolotów zostało przeanalizowane i podkreślił, że nie może wykluczyć błędnej nawigacji. Szwedzi w odpowiedzi poderwali swoje uzbrojone Gripeny.

Joe BidenBiden zadzwonił do Zełenskiego. Rozmowa warta 500 milionów dolarów

Mariusz Błaszczak: Udzielone zamówienie na zestawy rakietowe PIORUN zostanie zwiększone

W tym samym czasie polski minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział zwiększenie zamówienia na zestawy rakietowe “Piorun”. Dostawy zestawów produkowanych przez zakłady zbiornikowe Mesko będą realizowane w kolejnych latach. “Konsekwentnie wzmacniamy przeciwlotnicze zdolności Wojska Polskiego. Udzielone zamówienie na zestawy rakietowe PIORUN zostanie zwiększone. Pozwoli to także zachować ciągłość produkcji w naszym przemyśle obronnym” – napisał na Twitterze minister Mariusz B³aszczak.

Olaf ScholzNiemcy. Scholz po rozmowie z Putinem. Europa ma dalej płacić za gaz w euro

Rakietowe zestawy przeciwlotnicze “Piorun” służą do zwalczania nisko lecących samolotów, śmigłowców i dronów. W tym roku “Pioruny” trafiły również do armii ukraińskiej, która wykorzystuje je do zwalczania lotnictwa rosyjskiego. Ukraiñskie dowództwo chwali wysoką skuteczność polskich rakiet oraz potwierdza, że niektóre rosyjskie samoloty i helikoptery zostały strącone właśnie “Piorunami”. Kilkaset polskich zestawów rakietowych ma również trafić na wyposażenie armii amerykańskiej.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.