News

Rosjanie ostrzeliwuj± elektrowniê w Zaporo¿u. “Próbuj± zastraszyæ ludzi”. Ze³enski prosi o nowe sankcje | Wiadomo¶ci ze ¶wiata


– Każdy dzieñ pobytu rosyjskich wojsk na terenie zaporoskiej elektrowni atomowej i terenach sąsiednich zwiększa zagrożenie radiacyjne Europy. Takie sytuacje nie zdarzały się nawet w czasie zimnej wojny – mówi w najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy, odnosząc się do prowadzonego przez Rosjan ostrzału elektrowni jądrowej w Enerhodarze w obwodzie zaporoskim.

Ze³enski przekazał, że Rosjanie “próbują cynicznie zastraszać ludzi”, wykorzystując do tego Zaporoską Elektrownię Atomową. Jak dodał, używają jej jako tarczy, by ostrzeliwać Nikopol i Marganiec.

Zobacz wideo
Tak wyglądał transport zniszczonych rosyjskich czołgów na wystawę w Warszawie

Zełenski: Nowe sankcje powinny zablokować rosyjski przemysł jądrowy

 – Ukraińscy dyplomaci i przedstawiciele państw partnerskich zrobią wszystko, by nowe sankcje wobec Rosji zablokowały rosyjski przemysł jądrowy – mówił Wołodymyr Zełenski.

Jak podkreślił, wszyscy, którzy biorą udział w tej operacji i szantażu elektrownią atomową, muszą zostać osądzeni przez trybunał międzynarodowy.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jeden z ostrzałów uszkodził pierwszy blok przepompowni Zakładu Łączności Cieplnej i Podziemnej. Kolejny doprowadził do częściowego zdewastowania siedziby straży pożarnej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. W wyniku ataków na okolicznych terenach zapaliły się lasy i trawy, co spowodowało znaczne zadymienie. Gaszenie pożarów spowodowanych ostrzałem utrudnia ciągłe ostrzeliwanie jednostek straży pożarnej.

Wojna w Ukrainie - wybuchy na KrymieUkraina. Rosjanie opuszczają Krym. Wakacje przerwała im seria wybuchów

Rosjanie szykują prowokację przy elektrowni atomowej. Zamierzają ostrzelać budynek z samobieżnej armaty

Ukraiński wywiad donosi, że u granicy miasta zatrzymała się samobieżna armata, nad którą powiewa ukraińska flaga. Zdaniem wywiadu oznacza to przygotowanie do prowokacji. 

Rosjanie ostrzeliwują zaporowską elektrownię jądrowąMożliwa prowokacja przy Zaporoskiej elektrowni. Mieszkańcy wyjeżdżają

Agencja UNIAN poinformowała, że Rosjanie zamierzają ostrzelać Zaporoską Elektrownię Atomową właśnie z tego sprzętu, podając się za Ukraińców.

Mer Enerhodaru Dmytro Orłow zalecił mieszkańcom tych terenów, by ograniczyli przebywanie na ulicach ze względu na informacje o możliwych prowokacjach. W sieci pojawiają się filmy, na których widać, jak mieszkańcy opuszczają Enerhodar i okolice. Informację o ucieczkach z miasta przekazał też ukraiński polityk Anton Heraszczenko. Jak zaznaczył, w sprawie ostrzałów elektrowni pojawiają się sprzeczne informacje, które wymagają weryfikacji. Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.