News

Rosja odmwia oddania orodka nad Zalewem Zegrzyskim. Od lutego nie paci czynszu


Zobacz wideo
Bożek: Zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską niż o drzewo, które niszczy sąsiad

“Pomimo wezwania Ambasady Federacji Rosyjskiej do wydania nieruchomości i podjęcia działań zmierzających do jej przejęcia, Ambasada Federacji Rosyjskiej odmówiła jej wydania” – poinformowało Ministerstwo Klimatu w odpowiedzi na zapytanie poselskie cytowanej przez tvnwarszawa.pl

Rosja wynajmuje teren wypoczynkowy w Skubiance nad Zalewem Zegrzyńskim od lat 80. Ambasada stworzyła tam ośrodek wypoczynkowy. W połowie kwietnia umowa najmu z Lasami Państwowymi została rozwiązana. Lasy wezwały Rosj do oddania terenu – jednak bezskutecznie.  Ambasada od lutego nie płaci też 12 tys. zł za dzierżawę terenu. 

Wcześniej pojawiły się pomysły, by po przejęciu działki i ośrodka wykorzystać go np. do zakwaterowania uchodcw z Ukrainy. Jednak nie wiadomo, w jakim stanie są budynki. Władze będą teraz starać się o odzyskanie działki  na drogę postępowania cywilnego.

Odzyskane “Szpiegowo”

W kwietniu Skarb Państwa przejął tzw. “Szpiegowo“, czyli kompleks budynków przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie, które przez wiele lat były dzierżawione przez Federację Rosyjską.  Władze Warszawy od dawna starał się o odzyskanie budynku. Pomimo prawomocnych wyroków sądu ambasada Rosji odmawiała przekazania budynku. W końcu budynek przejęto w asyście komornika i służb.

Kompleks “Szpiegowo” należał do Związku Radzieckiego, a później Federacji Rosyjskiej od lat 70. Osiedle opustoszało w połowie lat 70. W 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie zwrotu budynku Polsce.

Wnętrze 'Szpiegowa'“Szpiegowo” już przejęte z rąk Rosjan. Trzaskowski pokazał zdjęciaSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close