News

Rocznica wybuchu powstania w getcie. Czy potrzebne były syreny? – Opinie
Chodziło o przykrycie Smoleńska?


Dlaczego więc syreny rozbrzmiały w stolicy? Decyzję o włączeniu systemu alarmowego podjął wojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł. Polityk obozu władzy, wcześniej pełniący funkcję ministra zdrowia.


Radziwiłł włączył też warszawskie syreny trochę ponad tydzień temu, w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wtedy minister spraw wewnętrznych, Mariusz Kamiński, wydał polecenie włączenia syren w całej Polsce o 8:41, o godzinie, gdy samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie rozbił się koło smoleńskiego lotniska. „Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę” – uzasadniał swoje polecenie.


Decyzja Kamińskiego powszechnie była krytykowana jako pozbawiona wyobraźni i empatii. Polecenie ministra w imię partyjnego kultu Smoleńska wystawiało przebywających w całym kraju uchodźców z Ukrainy na potencjalnie traumatyzujące doświadczenie. Syreny dla upamiętniania katastrofy w Smoleńsku uruchamiano już oczywiście w poprzednich latach, ale w tym roku sytuacja była na tyle wyjątkowa, że naprawdę można było się zastanowić nad innymi formami upamiętnienia. Tym bardziej, że nie mieliśmy do czynienia z jakąś wyjątkową, okrągłą rocznicą katastrofy.


Samorządowcy z wielu miejsc Polski – Katowic, Gdańska, Poznania, Warszawy – powołując się na dobrostan ukraińskich uchodźców zaprotestowali przeciw decyzji rządu. Wielu z nich zapowiedziało, że podległych im systemów alarmowych nie uruchomi. Protest został zignorowany przez rząd. Tam, gdzie samorządowcy nie chcieli włączyć syren, zrobili to wojewodowie: tak było w Śląskim, Pomorskim i w stolicy. Władza tłumaczyła, że uchodźcy dostali smsa tłumaczącego kontekst i że problemu z traumą nie będzie.


Czytaj też: Bojowniczki getta Niemcy nazywali „dzikuskami”. „Wykraczały poza ich horyzont rozumienia człowieka”


Teraz ta sama dyskusja wraca przy okazji rocznicy powstania w getcie – jednej z najbardziej traumatycznych, drama­tycznych rocznic w historii Warszawy, polskich Żydów i państwa polskiego. Można zastanawiać się, czy decydując się włączyć syreny wbrew stanowisku takich instytucji jak Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i władz lokalnych Radziwiłł wykazał się tylko brakiem wyczucia i empatii czy czymś jeszcze. Czy nie chodziło o to, by „przykryć” sprawę uruchomienia syren z 10.04. i jakoś dodać legitymacji temu, jak władza zdecydowała się upamiętnić rocznicę Smoleńska? Na zasadzie: skoro upamiętniamy w ten sposób powstanie w getcie, to dlaczego nie inną narodową tragedię? Bliscy rządowi liderzy opinii na Twitterze od rana, jak na komendę, pytają, „gdzie są krytycy włączenia syren 10.04? W tę rocznicę hałas im nie przeszkadza?”. Celem mogło być też to, by przenieść niechęć do uruchomienia syren z organizatorów obchodów katastrofy w Smoleńsku na organizatorów rocznicy powstania w getcie.


Sam fakt, że musimy zastanawiać się nad podobnymi scenariuszami, w kontekście tak dramatycznej rocznicy jak 19.04., pokazuje jak nisko upadło nasze życie publiczne pod rządami PiS.A może prawica nie potrafi inaczej?


Jest jeszcze jedna możliwość. Być może układ rządzący nie miał złych intencji, chciał dobrze, a syreny włączył, bo prostu nie potrafi inaczej. Bo upamiętniać znaczy dla niego: głośno i monumentalnie.


Nasz rząd uwielbia przecież parady wojskowe, marsze, masowe spędy i tym podobne formy upamiętniania. Polak ma pamiętać nie prywatnie, ale tłumnie, czy to ustawiając się trasie parady wojskowej 15.08., biorąc udział marszobiegu śladami żołnierzy wyklętych 1.03., czy maszerując w rocznicę katastrofy smoleńskiej.


Treści bliskiej władzy polityki historycznej mają być wręcz wykrzykiwane – nie ma tu miejsca na żadne niuanse i subtelności. Najlepiej widać to w oczekiwaniach formułowanych na łamach prorządowej prasy wobec kina historycznego: ma być plakatowo, głośno, heroicznie, patriotycznie, jednoznacznie, stereotypowo, „hollywoodzko” – przy czym w fantazjach prawicowych autorów często jest to Hollywoodzkość mniej więcej z lat 80., bo współczesna jest dla nich już zbyt politycznie poprawna i artystycznie zawiła.


Zjednoczona Prawica kocha też monumenty, mające pokazywać całemu narodowi, że władza jest kustoszem historii, depozytariuszem narodowej pamięci, której przyznaje szczególne miejsce w sferze publicznej. Stąd wszystkie wielkie projekty muzealne, pomniki Lecha Kaczyńskiego w kolejnych miastach w Polsce, pomnik katastrofy smoleńskiej na przejętym prawem kaduka od miasta Placu Piłsudskiego w Warszawie czy planowana odbudowa Pałacu Saskiego.


Ten PiS-owski monumentalizm jest przy tym tyleż głośny, co nieudolny. Nie powstał żaden wymarzony przez autorów „Sieci” „hollywoodzki film o historii Polski”. Kluczową, setną rocznicę polskiej niepodległości władza w zasadzie przespała. Nie udało się zorganizować żadnych jednoczących społeczeństwo zbiorowych obchodów, prezydent z premierem w końcu przyłączyli się do marszu skrajnej prawicy. Wielkiego muzeum, które miało być otwarte w setną rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku nie ma do dziś. Z koncepcji agresywnej, ekspansywnej, głośnej i monumentalnej polityki pamięci zostają bojowe wpisy na facebookowym profilu IPN, obchody smoleńskie i włączanie syren w momentach, gdy nikt sobie tego nie życzy.Mniej czasem naprawdę znaczy więcej


Cisza w obie rocznice – 10. i 19.09. – wybrzmiałaby o wiele bardziej wymownie w kontekście toczącej się tuż u naszych granic wojny niż wycie syren. Pusty Plac Piłsudskiego, świadectwo dramatycznej historii Warszawy i nieodwracalnych zniszczeń w materialnej i ludzkiej tkance miasta, jest o wiele bardziej wymownym upamiętnieniem polskiej historii, niż kosztowna rekonstrukcja Pałacu Saskiego. Plac byłby jeszcze bardziej dramatycznym świadectwem przeszłości, gdyby nie zastawiono go kolejnymi obiektami: krzyżem papieskim, pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej, wreszcie pomnikiem Lecha Kaczyńskiego.


W setną rocznicę swojej niepodległości Finowie, zamiast wojskowych parad, pomników i tym podobnych zafundowali sobie supernowoczesną bibliotekę z centrum medialnym i przestrzenią warsztatową. Dramatycznie kontrastowało to z postawą rządu PiS, który w rocznicowym okresie 2018-20 miotał się między kolejnymi napędzanymi przez gigantomanię krzykliwymi projektami, a całkowitą nieudolnością w ich realizacji.


Biorąc to pod uwagę, być może także w swoim dobrze pojętym interesie, obóz władzy powinien zrozumieć, że mniej często znaczy w polityce pamięci więcej, a cisza bywa znacznie bardziej wymowna niż wycie syren i pokrzykiwania na miesięcznicach.


Czytaj też: Dwór Kaczyńskiego wygląda groteskowo. Można by sobie tym głowy nie zawracać, gdyby nie jeden faktSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.