News

Radosław Markowski o wynika plebiscytu 100 wpływowych Polaków Newsweeka. Rozmowa – Społeczeństwo
W plebiscycie czytelnicy dokonywali subiektywnych wyborów, często na zasadzie koncertu życzeń – chcieliby, żeby te osoby urządzały im rzeczywistość.


– Gdybym ja miał się unieść patriotycznie i powiedzieć, kogo bym chciał wybrać, żeby miał największy wpływ na losy mojego kraju, to na pierwszym miejscu wymieniłbym Olgę Tokarczuk, potem pewnie Agnieszkę Holland, Jurka Owsiaka i Wolne Sądy. W pewnym momencie pojawiłby się pewnie i Donald Tusk.Szukając ideału, pewnie chcielibyśmy, żeby to był ktoś tak społecznie zakręcony jak Jurek Owsiak, z ciągiem na bramkę jak Robert Lewandowski, z wrażliwością Mai Ostaszewskiej i ludzi, którzy pomagają uchodźcom na granicy, z poglądami Adama Bodnara i poparciem Jarosława Kaczyńskiego. Obawiam się, że ulepilibyśmy golema.


– Podejrzewam, że bardzo niewielu ludzi tak myśli. Ale skoro pojawił się Robert Lewandowski, to on przecież nie miał talentu Messiego ani Ronaldo, wszystko zawdzięcza ciężkiej pracy i niemieckiej myśli szkoleniowej. Ale ma polskie geny, więc Polacy mają prawo być dumni, że ich przedstawiciel jest tak wyrafinowany w swojej dziedzinie. Ale na co Lewandowski poza piłką nożną może mieć wpływ? Przekonalibyśmy się o tym, gdyby zdecydował się poprzeć jakąś opcję polityczną. Przecież u nas nie ma teraz normalnej polityki i każdy, bez względu na zawód, powinien się opowiedzieć, co sądzi o deptaniu przez rządzącą partię konstytucji. Nie ma powodu, żeby piłkarz tej rangi nie wypowiedział się jako obywatel. Robią to Maja Ostaszewska, Adam Strzembosz, Maciej Stuhr i inni, którzy są na plebiscytowej liście, bo uważają, że postawa obywatelska jest teraz ważniejsza niż jakaś tam pozycja zawodowa. Wiem coś o tym, bo nie jest łatwo także w środowisku akademickim, które mnie zadziwia biernością, i naukowiec czy profesor tytularny milczy, bo uważa, że zająłby jakieś stanowisko polityczne. Protest wobec działań PiS jest protestem obywatelskim w obronie konstytucji, a nie opowiedzeniem się za daną partią…Może ludzie wpływowi w swoich dziedzinach nie wypowiadają się w sprawach obywatelskich w obawie, że to osłabi ich pozycję w tych środowiskach?


– Popatrzmy wszyscy w lustro. Rządzący pozwalają sobie na łajdactwa, bo my im pozwalamy. W Szwecji czy Holandii miliony ludzi już dawno wyszłyby na ulice i zdmuchnęły depczących pryncypia ustanowione w konstytucji, a u nas widzę mieszankę oportunizmu, konformizmu i złej oceny sytuacji. Wiele lat temu wybitny konstytucjonalista Jon Elster powiedział, że trzeba rozróżniać intelektualnie normalną politykę i tak zwane konstytucyjne momenty. My właśnie jesteśmy w takim wymuszonym konstytucyjnym momencie, ale wciąż wielu z nas próbuje sobie to racjonalizować… Lista tych racjonalizacji, dlaczego ludzie nie protestują, nie opowiadają się po jakiejś stronie, zasługuje na co najmniej jeden doktorat. Wysłuchuję tego i jest mi przykro, że tak mało jest obywateli w naszym kraju.Dante najbardziej gorące miejsce w piekle zarezerwował dla tych, którzy w czasie kryzysu moralnego postanowili zachować neutralność.


– Żyjemy w autorytarnym klientelizmie. Opublikowaliśmy niedawno raport o stanie świadomości Polaków na temat państwa. Ci, którzy popierają dzisiaj państwo polskie jako takie, to są ludzie o pewnej charakterystyce społeczno-demograficznej. Prawicowi publicyści skaczą mi do gardła, że obrażam tych ludzi. Nikogo nie obrażam, jako socjolog i badacz mam obowiązek mówienia, że popierający PiS to w dysproporcjonalnym odsetku (jak nigdy w trzydziestoletniej historii naszej młodej i kruchej, jak widać, demokracji) grupy spoza rynku pracy, starsi albo słabo wykształceni. Popierają tę partię, a ona zwrotnie politycznie ich karmi.


Oczywiście jesteśmy zobowiązani do solidaryzmu ze słabszymi, ale jeśli się otwarcie głosi, że mamy dogonić Niemcy i skoczyć w nowoczesność, to żaden kraj nie może sobie długoterminowo fundować sytuacji, w której przyczyniający się do wzrostu PKB są przez państwo odrzucani i – zwrotnie – się z nim nie identyfikują. Mamy ogromny problem, bo pod wszelkimi szerokościami geograficznymi dawanie wyłącznie rybki zamiast wędki powoduje w dłuższym terminie zapaść, zatracenie zdolności do mobilizacji i kreowania odpowiedzialności za swój i państwa los.


Czytaj także: Donald Tusk: Wygramy kolejne wybory. Wiem, co trzeba zrobićNajwiększy wpływ na naszą rzeczywistość ma ktoś, kto jednocześnie ma jeden z najwyższych odsetków negatywnych ocen w sondażach. Przypisuje sobie cnoty, kupuje poparcie, a przeciwników politycznych odsądza od czci i wiary. Ale ludziom nie można odbierać prawa do nawet najdziwniejszych wyborów. Co zrobić, żeby one nie zagrażały spójności społecznej?


– Polityka to konflikt; system polityczny pojawił się, bo trzeba było dzielić deficytowe dobra, których tylko w komunizmie miało być pod dostatkiem. Słynna lasswellowska definicja polityki brzmi: to domena decydująca o tym, komu, kiedy, gdzie i za co dawać, a komu zabierać. Najbardziej wyrafinowane europejskie rozwiązania konfliktów społeczno-politycznych były dokonywane poprzez instytucjonalizację konfliktu i cywilizowanie podziału. A w Polsce dominuje nawoływanie do tego, byśmy byli w jednej kupie. Jestem przekonany, że po ostatnich sześciu latach nie ma żadnej szansy, żebyśmy mieli spójne społeczeństwo.


Holendrzy mniej więcej 100 lat temu rozejrzeli się wokół siebie i stwierdzili, że są u nich katolicy, którzy nie chcą żyć tak jak protestanci, protestanci nie chcą żyć tak jak świeccy, a wszystkich było po równo, mniej więcej po 30 proc., więc zdecydowali, że każdy będzie mógł żyć w swoim filarze. I do połowy lat 70. XX wieku, jeśli ktoś się rodził w katolickiej rodzinie, to szedł do katolickiego przedszkola, szkoły, a później do katolickiej fabryki i kibicował katolickiemu klubowi. To samo było u protestantów i ateistów.


Zaproponowałem taki funkcjonalny federalizm 11 lat temu, gdy w Polsce dochodził do władzy prezydent, który być może rozumiał, o czym mówiłem. Skoro nie ma szans na spójność, to trzeba się zastanowić, jak w cywilizowany sposób oddzielić się od siebie i z szacunkiem pozwolić żyć innym po swojemu i ponosić konsekwencje tych wyborów. Niech każdy głęboko religijny człowiek, niewierzący w medycynę, naukę czy przyczynowość, żyje, jak chce, ale jak już zachoruje, to nie powinien mieć prawa sięgać potem do kieszeni innych, by go ratowali.Jeśli nie mamy szans na spójność, to osiągnięcie stabilizacji społecznej wymaga kompromisu. Czy jest autorytet, który pomoże nam znaleźć największy wspólny mianownik?


– W sensie instytucjonalnym mógł być nim Kościół, gdyby w odpowiednim czasie zreformował swoje myślenie. Ale większość w episkopacie była kształcona za komunizmu do długiej walki z komunizmem, i psychologicznie, i filozoficznie nie jest gotowa do tego, żeby działać w środowisku demokratycznym. Kościół wymaga radykalnej zmiany, nie chcę trywializować kwestii ukrywania pedofilii, ale jak głęboko niemoralne jest branie mienia publicznego i odsprzedawanie go po dumpingowej cenie Morawieckim czy innym, którzy po kilku latach mają na tym piętnastokrotne przebicie. Ta instytucja sama w sobie nie pomoże, pomogłyby jej jakieś radykalne działania polityczne, bojkot wierzących lub Watykan albo te wszystkie trzy siły. Wtedy wierzący mieliby przyjazną opcję zajmującą się sprawami duchowymi. A teraz jest to instytucja, która jest bezpośrednim aktorem politycznym i ekonomicznym, niecnie wykorzystywanym przez władzę do niegodziwości. To trzeba zwalczać wszelkimi siłami.


Nie widzę innych wpływowych ludzi, którzy mieliby szanse zapewnić nam stabilność społeczną. Popatrzmy, jak władza szkaluje noblistkę Olgę Tokarczuk, rozmontowuje autorytety wszelakie, przede wszystkim naukowe. Obawiam się, że zabrnęliśmy w ślepy zaułek i otrzeźwić nas może jedynie jakiś wstrząs, kataklizm albo – choć bardzo sobie tego nie życzę – przelew krwi. Jeśli nastanie jakaś światła władza, to dobrze pomyślanym procesem socjalizacyjnym może po 20 latach wykreujemy sobie nowego obywatela, który byłby w stanie z szacunkiem odnosić się do publicznych procedur i wartości konstytucji.Stanisław Jerzy Lec przestrzegał: Burząc pomniki, oszczędzajmy cokoły, mogą się przydać.


– Nie widzę kandydatów na te cokoły. Możemy sobie przejrzeć listę plebiscytową. Niewątpliwie w każdym kraju ktoś taki jak profesor Adam Strzembosz byłby autorytetem, na pewno Olga Tokarczuk, Jurek Owsiak. Adam Michnik mógłby być autorytetem, ale nie takim, który miałby teraz moc sprawczą. Brakuje nam postaci typu Bartoszewski, Geremek, Kuroń.


Ale skoro nie widzimy jednego autorytetu, to może wasza redakcja zaproponuje na wzór szwajcarski kolektywną prezydencję, takie dziesięcioosobowe ciało. Mogliby w nim być Owsiak, Tokarczuk, Bodnar, Lewandowski, Tuleja i ktoś z tej drugiej strony. Dwóch, trzech kandydatów by się znalazło, ale niestety tam dyscyplina i strach przed odpowiedzialnością są tak wielkie, że ci, którzy opuszczają tamten obóz, są zrażeni do polityki w ogóle.To jakich autorytetów potrzebujemy na obecne czasy?


– Na pewno niezwykłych, bo czasy się bardzo zmieniły. Nie sądzę, by autorytet mógł być jednostkowy. W obecnych skomplikowanych czasach tylko ciała zbiorowe, interdyscyplinarne mogą odgrywać rolę dawnych autorytetów.


Światowe towarzystwo geologiczne ogłosi w tym roku, że opuściliśmy holocen i wstąpiliśmy w epokę antropocenu – epokę człowieka. Po raz pierwszy nauki ścisłe mówią, że człowiek jest geologicznym czynnikiem. Jeżeli tak, to proszę bardzo, my, psychologowie i socjologowie, powiemy wam, geologom i fizykom, jaką istotą jest homo sapiens, ze znakiem zapytania przy „sapiens”. Debata antropoceńska to też wielkie oskarżenie nowoczesności i modernizacji, której skutków ubocznych nie doceniliśmy. Na przykład kapitalistyczny wolny rynek się sprawdził w sensie produkcji, tworzenia łańcuchów dostaw, ustalania ceny, ale kompletnie się pomylił w szacowaniu kosztów tego, co robił. Dziś mówi się ekonomistom – nie bądźcie dogmatykami, wasza nauka powinna być subdyscypliną ekologii, a nie odwrotnie. Na światowych uniwersytetach mówi się, że zarządzanie dobrami publicznymi musi być antropocentryczne, firmy mają uwzględniać prawdziwe koszty tego, co zużywają, bo rabunkowa polityka planety się skończyła.


W ciągu 5-10 lat na świecie zostanie zrekonfigurowany polityczny konflikt. Pojawią się wyzwania geologiczno-biologiczno-przyrodnicze o niespotykanej skali i braku odpowiednich kompetencji, by sobie z nimi radzić. Stajemy przed gigantycznymi wyzwaniami.


Hipoteza opóźnienia kulturowego opisana 100 lat temu przez Williama Ogburna definiuje dezorganizację społeczną jako rozdźwięk między pojawieniem się cywilizacyjnych, technicznych wynalazków i – powolnym – adaptowaniem się do nich człowieka, który próbuje dogonić innowacje. Ale kiedy długo mu się to nie udaje, to dochodzi do dezorganizacji. Teraz mamy z tym do czynienia w makroskali i świat politycznej refleksji filozoficznej nie nadąża za zmianami. Właściwie należałoby politycznymi metodami nałożyć kaganiec na innowacyjność i różne technologiczne zmiany.Nosimy w kieszeniach coś, co ma wielokrotnie większe moce obliczeniowe niż sprzęt, dzięki któremu wysłano ludzi na Księżyc.


– Nikt nigdy nie podjął się trudu, żeby obliczyć, ile ludzkość traci energii na zajmowanie się ogłupiającymi ofertami, które ma w komórkach. A mogłaby ten czas przeznaczyć np. na chodzenie po lesie i usuwanie plastiku. Przerażający jest świat, w którym trener José Mourinho nie jest w stanie skontrolować swoich piłkarzy, żeby po nocach nie grali w jakieś idiotyczne gierki, bo później słaniają się na nogach w trakcie treningów i meczów. Ale jeśli kopiący skórzaną piłkę do bramki zarabia tyle co cały mój wydział na uczelni przez dwa lata, to pokazuje, jak gadżeciarze nam wmówili, że te różne – sprzeczne z gatunkową istotą człowieka gadżety – są potrzebne. Zawładnęli naszą wyobraźnią z opłakanymi dla nas skutkami.


To nie są czasy geniuszy jak w minionych epokach, by jeden myśliciel był w stanie nad tym wszystkim zapanować. Oczywiście może się zdarzyć, że jakiś poeta czy fizyk nas naprowadzi na rewolucyjne paradygmatyczne odkrycie w jakiejś dziedzinie i zostanie autorytetem, ale tak naprawdę to te osiem miliardów ludzi na Ziemi wymaga teraz zbiorowej mądrości. Trzeba łączyć zespoły specjalistów z bardzo różnych dziedzin i to one chyba będą tymi nowymi kolektywnymi autorytetami.Mobilizacja społeczeństwa obywatelskiego ma szanse stworzyć taki zbiorowy autorytet? Ponad dwa miliony ludzi podpisało apel do prezydenta, żeby zawetował lex TVN. Rekordowe wpływy miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy krytykowanego przez władzę Jurka Owsiaka…


– Kiedyś byłem zaangażowany w działalność instytucji typu fundacyjnego i dość dawno nabrałem sceptycyzmu co do sensowności wydawania pieniędzy na organizację społeczeństwa obywatelskiego. Przyszedł pierwszy kryzys, kiedy to społeczeństwo obywatelskie powinno było zareagować, a jest bierne. Tylko Mateusz Kijowski był w stanie – raz – wspólnie z jedną czy dwiema partiami opozycyjnymi zgromadzić na demonstracji w Warszawie około 200 tys. ludzi. W Rumunii miliony wychodziły na ulice protestować przeciwko korupcji, w Czechach, gdzie jest 8 mln dorosłych ludzi, było 600 tys. demonstrantów. Sytuacja w Polsce z punktu widzenia zapaści praworządności jest dużo gorsza. Od czasu do czasu kobiety odważnie protestują, ale to nie jest masa krytyczna, która cokolwiek by przeważyła. Tej masy nie ma też wśród młodych, nie są żadną siłą polityczną ani niczym atrakcyjnym dla partii. A w wielu krajach rozważa się stworzenie właśnie dla młodych trzeciej izby parlamentu, która zajmowałaby się przyszłością i miała prawo weta wobec szkodliwych decyzji w perspektywie 20-30 lat. Potrzebny jest bunt młodzieżowy jak w latach 60. minionego wieku, tylko mądrzej pomyślany.


W każdym demokratycznym kraju władza jakoś się wsłuchuje w pretensje protestujących obywateli, potem próbuje wyjść im naprzeciw, a u nas jest teflon. W tej sytuacji warto tylko raz pójść na demonstrację, która postawi sobie właściwy cel, i wtedy wszyscy powinni się na niej pojawić. Chyba już nastraszyłem dostatecznie.Poproszę o coś optymistycznego na koniec.


– Po raz pierwszy nikt nie chciał u mnie w domu prezentów na święta. Otoczenie dopuszcza drobne, symboliczne upominki, ale z obrzydzeniem reaguje na konsumpcjonizm. Musimy zmienić styl życia, by poskromić ten oszalały biznes nakręcania koniunktury na ciągłe kupowanie. Zapowiedziałem w różnych dystyngowanych gronach, w których czasem występuję, że nie będę pindrzył się w Versace, tylko coraz częściej chodził w swoim lekko wytartym garniturze. Trzeba wydać wojnę indywidualnemu konsumpcjonizmowi. Czego i państwu życzę.


Może też wygramy baraż do mundialu z Rosją, skoro w hokeja kiedyś potrafiliśmy.


Czytaj też: Krystyna Janda: Na to wszystko, co dzieje się dookoła, nie ma słów. Skończyły się środki wyrazuSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.