News

Premier W³och zdradzi³ kulisy rozmowy z Putinem. “Nalega³em, on odpar³: ‘nie'” | Wiadomo¶ci ze ¶wiataPo ponad 50 dniach wojny Rosji przeciwko Ukrainie oddala się perspektywa zawieszenia broni czy negocjacji. Włoski premier Mario Draghi w wywiadzie dla “Corriere della Sera” relacjonował swoje rozmowy z W³adimirem Putinem, które nie przyniosły żadnego przełomu.

Draghi wspomniał, że rozmawiał przez telefon z Putinem na krótko przed wybuchem wojny i ustalił, że będą kontynuować dialog. Ale zanim doszło do kolejnej rozmowy, prezydent Rosji zdecydował o inwazji na Ukrainę. – Do samego końca próbowałem z nim rozmawiać – dodał włoski premier.

Ostatnia rozmowa między premierem Włoch a Putinem odbyła się 30 marca. 

Poprosiłem Putina, by zaczął negocjacje z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w sprawie zawieszenia broni. Ale on odpowiedział, że nie uważa, by przyszedł już na to czas (…) Nalegałem, mówiąc: “zdecyduj o zawieszeniu broni”. A on znowu: “nie: nie uważam, by przyszedł na to czas” (…) Zaczynam myśleć, że ci, którzy mówią, że nie ma sensu z nim rozmawiać, mają rację. Zawsze broniłem Macrona i nadal twierdzę, że należy wykorzystać każdą możliwą drogę dialogu. Ale mam wrażenie, że horror wojny jest całkowicie niezależny od słów i telefonów, które są wykonywane

– opisał Draghi.

Celem Putina jest zdławienie ukraińskiego oporu, okupacja kraju i powierzenie go podporządkowanym władzom

– dodał, wskazując, że W³osi “pozostaną u boku ukraińskich przyjaciół”. – Ukraiński opór jest heroiczny – zaznaczył.

Kiedy koniec z gazem z Rosji?

Draghi poruszył w wywiadzie także kwestie sankcji na Rosję. Zapewnił, że Włochy i Unia nie chcą być dalej zależne od rosyjskiego gazu. 

Jego propozycją jest ustanowienie maksymalnej ceny za gaz z Rosji, co miałoby z jednej strony zmniejszyć rosyjskie zyski, a z drugiej pozwolić Europie uniknąć kłopotów, jakie wiązałyby się z natychmiastowym odcięciem od dostaw paliwa.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.