News

Portugalia. Zatrzymano rabina, ktry mia zaatwi obywatelstwo Abramowiczowi. Rosyjskie mu si nie opaca | Wiadomoci ze wiata


Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie łownej Gazeta.pl

W Porto zatrzymany został rabin, który miał pomagać Romanowi Abramowiczowi w zdobyciu portugalskiego obywatelstwa. Oligarcha nie chce już być Rosjaninem. Sankcje nakładane na bogaczy z kraju Władimira Putina nie służą ich interesom. Właściciel klubu Chelsea nie może go sprzedać, a wszystkie aktywa, które zgromadził w Wielkiej Brytanii, zostały zamrożone.

Zobacz wideo
Od lat popierają Putina. Teraz odczuli to na własnej kieszeni

Abramowicz chciał ominąć sankcje. Zatrzymano rabina

Śledczy z Porto zebrali materiały, które dowodzą, że rabin Daniel Litvak pomagał Abramowiczowi w zdobyciu portugalskiego obywatelstwa. Miał wydać miliarderowi dokument, który pozwoli mu oficjalnie stać się Portugalczykiem – ponformowała agencja Reutera.

Społeczność żydowska w Porto zaprzecza oskarżeniom, twierdząc, że stała się przedmiotem “kampanii oszczerstw”.

Uchodźcy z Ukrainy na przejsciu granicznym w Budomierzu, 6 marca 2022 r.MSWiA zapowiedziało zmiany. Straż Pożarna ma koordynować dworce

Abramowicz miał dostać obywatelstwo na podstawie przepisów dotyczących potomków Żydów sefardyjskich, którzy zostali wygnani z Półwyspu Iberyjskiego podczas średniowiecznej inkwizycji. Oligarcha faktycznie nosi powszechne nazwisko żydowskie, które pochodzi z tego obszaru.

Za proces nadawania obywatelstwa Abramowiczowi odpowiadał ośrodek w Porto, w którym Litvak jest rabinem.

Śledztwo w sprawie nadużyć w tym procesie trwało od stycznia. W wyniku postępowania oligarcha może stracić nowo nabyte obywatelstwo.

Funkcjonariusze poinformowali, że w piątek przeprowadzili nalot na nieruchomości powiązane z rabinem, ponieważ śledztwo dotyczy też innych przestępstw, takich jak pranie pieniędzy, korupcja i fałszowanie dokumentów. Trwa analiza zebranych dowodów.

Wiadomo, że w momencie zatrzymania Litvak przygotowywał się do podróży do Izraela.

Wołodymyr Zełenski w czasie przemówienia 12 marca 2022Zełenski porównuje Rosjan do ISIS. Domaga się zwolnienia mera Melitopola

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomócSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close