News

Polska i Ukraina podpisa³y memorandum. “¯eby ukraiñskie zbo¿e mog³o byæ eksportowane na ca³y ¶wiat” | Polityka


Zobacz wideo
Mała wieś pod Kijowem, Moschun, została zniszczona przez Rosjan

Premierzy Polski i Ukrainy podpisali w Krakowie memorandum o zacieśnianiu współpracy w sektorze kolejowym. Inicjatywa ta ma odpowiadać na ukraińskie potrzeby w zakresie transportu towarowego w sytuacji zablokowania portów przez rosyjskiego agresora.

Ukraina i Rosja to jedni z głównych eksporterów zboża. Aby to zboże mogło być eksportowane potrzeba mieć środki transportu. Dlatego żeby ukraińskie zboże mogło być eksportowane na cały świat podpisaliśmy dzisiaj memorandum o współpracy. Na tym eksporcie i współpracy również będą mogły skorzystać polskie i ukraińskie firmy. Chcemy razem budować przyszłość gospodarczą – poinformował Morawiecki.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Wołodymyr ZełenskiZełenski grozi zerwaniem negocjacji z Rosją. Mówi o “raszyźmie”

Morawiecki: To jest specjalna operacja ludobójstwa w Ukrainie

Podczas wystąpienia Mateusz Morawiecki podkreślił, że Ukraina broni bezpieczeństwa, pokoju, demokracji i wolności w imieniu całej Europy. – Warto, aby każdy sobie zdawał z tego sprawę. Warto aby każdy z nas wiedział, że Rosja nie tylko zaatakowała Ukrainę, ale uderzyła także w system energetyczny i bezpieczeństwa żywnościowego, a także poprzez swoje działania doprowadziła do kryzysu gospodarczego w Europie – powiedział.

Jak zaznaczył, to nie jest wojna, a ludobójstwo, które Władimir Putina nazywa “operacją specjalną”. – To jest specjalna operacja ludobójstwa w Ukrainie i nie wolno się na to zgodzić. Żaden przyzwoity przywódca wolnego świata nie może się na to zgodzić – powiedział. – To straszne zbrodnie w Buczy, w Borodziance, Hostomlu i dziesiątkach innych miast. Rosja chce także zniszczyć nasz system wartości i współpracę pomiędzy krajami europejskimi, która ma służyć utrzymaniu suwerennej Ukrainy – zaznaczył.

“Potrzebne są nowe sankcje, które naprawdę złapią w gorset gospodarkę rosyjską”

Polski premier dodał, że trzeba pomóc Ukrainie się bronić. – Przekazywać jej broń, bo ten kto sam się broni musi mieć broń i amunicję, aby ta obrona była skuteczna i musimy pokazać, że potrafimy w solidarny sposób nałożyć miażdżące sankcje na Rosję. Premier Ukrainy i ja patrzymy na te sankcje, jako zdecydowanie niewystarczające. Patrzymy na to, co się dzieje z rosyjską walutą, z rosyjskimi obligacjami, także z rosyjską inflacj±. Potrzebne są sankcje wtórne – stwierdził szef polskiego rz±du.

Jak podkreślił, potrzebne są nowe sankcje, które “naprawdę złapią w gorset gospodarkę rosyjską i nie pozwolą jej finansować wojny”. – Razem z premierem Ukrainy apelujemy do całego wolnego świata o jak najszybsze sankcje na ropę, gaz i na węgiel. Polska już od ok. 10 dni w ogóle nie importuje rosyjskiego węgla. Jest pełne embargo na rosyjski węgiel. Polska nie importuje rosyjskiego ani białoruskiego węgla i czekamy na europejskie sankcje na ropę i na gaz – dodał.

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut CavusogluReuters: Turcja zamyka przestrzeń powietrzną dla niektórych samolotów z RosjiSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close