News

Parada Równości w Warszawie razem z Kyiv Pride – SpołeczeństwoUczestnicy parady przejdą ul. Marszałkowską przez rondo Dmowskiego i pl. Konstytucji. W okolicy stacji metra Politechnika skręcą w al. Armii Ludowej, a następnie w al. Niepodległości, by potem al. Chałubińskiego i al. Jana Pawła II dojść ponownie do Świętokrzyskiej i zakończyć przemarsz przed Pałacem Kultury, gdzie od godz. 17 rozpocznie się koncert.


Działać będzie też Miasteczko Równości w Parku Świętokrzyskim. Organizatorzy zapraszają do niego m.in. tych, którzy z powodu zapowiadanego upału nie będą mogli przejść całej trasy.Kyiv Pride w Warszawie


W tym roku organizatorzy i uczestnicy warszawskiej Parady Równości łączą siły z inicjatorami Kyiv Pride. – Sytuacja w Ukrainie do końca wojny nie będzie stabilna i Ukrainki oraz Ukraińcy nie będą mogli maszerować. Łączymy więc siły w stolicy naszego kraju, Polski, która przyjęła najwięcej osób z Ukrainy. To jest poparcie nie tylko symboliczne, ale także praktyczne – mówi Slawa Melnyk, pochodzący z Ukrainy dyrektor Kampanii Przeciw Homofobii.


„Wiele i wielu z nas wspierało ukraińską społeczność LGBTQ+ od pierwszych dni tej okrutnej wojny. Nie zatrzymujemy się. Dla nas, w Paradzie Równości, społeczność oznacza stawanie w obronie innych. Społeczność oznacza tworzenie przestrzeni dla głosów, które nie są słyszane. Społeczność oznacza maszerowanie ramię w ramię dla bezpieczeństwa i wolności tych, którym ją odebrano. Z dumą dołączamy do Kyiv Pride w ich marszu po zwycięstwo Ukrainy! Wzywamy społeczność, organizacje LGBTQIA i ludzi na całym świecie, aby przyłączyli się do wspólnego marszu Warsaw & Kyiv Pride i stanęli w obronie wolności narodu ukraińskiego, pokoju i miłości” – napisali organizatorzy warszawskiej Parady.


– W sobotę 25 czerwca spotkamy się w Warszawie, między innymi po to, by pokazać solidarność z osobami LGBT+ w Ukrainie – zapowiada prezeska Parady Równości Maciocha.


Pierwsza Parada Równości w Warszawie odbyła się w 2001 r. Organizatorzy warszawskiej Parady upominają się nie tylko o prawa mniejszości seksualnych, ale też o prawa mniejszości wyznaniowych, etnicznych, osób z niepełnosprawnościami oraz wszystkich dyskryminowanych grup i osób wykluczonych.


Czytaj też: Parada równości warta jest mszy. Wiem to. Jestem pastorem i gejemSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close