News

Krytyczka sztuki Maria Anna Potocka o Edwardzie Dwurniku – KulturaTwórczość Edwarda Dwurnika obejmuje kilka różnych tematów. Malował miasta, ich mieszkańców, wydarzenia historyczne, sytuacje społeczne, pejzaże i abstrakcje. Był wierny kilku podstawowym zasadom: na miasta patrzył z góry, na ludzi z pokornym przykucnięciem, na rozróby uliczne z reporterską wnikliwością, a na sławne postaci z prowokacyjnym przymrużeniem oka. Przez całe życie, do samego końca, był malarskim zwierzęciem.Lekcja Nikifora


W latach 60. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie miała mądrego profesora malarstwa, który zorganizował swoim studentom spotkanie z Nikiforem. Ten charyzmatyczny outsider z Krynicy, pochłonięty przerabianiem swojego świata na obrazki, zrobił ogromne wrażenie na młodym Dwurniku. Nie tym, co mówił – bo mówił mało – tylko podejściem do tworzenia. Nikifora mało interesowała akademia i studenci. Chciał się dorwać do Warszawy i rysować, co widzi. Tą pasją zaraził Edwarda. Podsunął mu również rozwiązania formalne. Kiedy świat wokół siebie przerabiasz na własny obraz, nie możesz być realistą, bo to pochłania zbyt dużo czasu. Trzeba wymyślić własną syntezę obrazu. I Dwurnikowi świetnie się to udało, aczkolwiek całe życie lekko modyfikował swoje odkrycie. Sposób malowania dostosowywał często do tematu. Zaczynał od lekko sztywnej kreski rysunkowej, a doszedł do ekspresyjnego pociągnięcia pędzlem.Z pozycji drona


Niewątpliwie najważniejsze w jego malarstwie były miasta. Patrzył na nie – co za intuicja! – z pozycji drona. Miasto było u niego organizmem, kryjącym tajemnicze treści. Czasem ich nie ujawniało, będąc jedynie układem architektonicznym. Czasem wypuszczało na ulice radość życia. Zdarzało się również, że ukazywało dramat. Tak jak w obrazie „Obława na groźnego bandytę” z 1982 roku przedstawiającym miasto okupowane przez stan wojenny. W sztuce Dwurnika człowiek jest skazany na miasto, niezależnie od tego, jakie ono jest.


Edward wprowadzał do sztuki prywatne nostalgie oraz tematy uniwersalne. Do jego obrazów wchodziło się jak do własnych miast, na ulicach których spotykało się poetów, tańczące kobiety, rozbrykane psy i lokalne mity. Te obrazy czytało się trochę jak dawne malarstwo rodzajowe, w którym każde przesunięcie spojrzenia odkrywa nowe zdarzenia, intrygi i emocje. Publiczność – na wszystkich poziomach wyrafinowania – pożąda takiej sztuki.


Dwurnik nie uważał dzieła sztuki za świętość. Również swoje prace traktował lekko. Intencją Eda nie było tworzenie arcydzieł – chociaż niektóre jego obrazy osiągnęły ten status – tylko ilustrowanie myśli, komentowanie zdarzeń i przedrzeźnianie obyczajów. Malował szybko i była to z jego strony forma rozmowy ze światem. Całe życie myślał i patrzył malarstwem.

Edward Dwurnik Jestem prezydentem – Chory naród, 1990 r., akryl, olej, płótno


Edward Dwurnik Jestem prezydentem – Chory naród, 1990 r., akryl, olej, płótno

Fot.: Materiały prasoweWspółczujący egoista


Edward Dwurnik kochał prowokować. W Polsce jest tyle świętości i zakazanych tematów, że nie jest to wyzwanie zbyt trudne. Edward uwielbiał również potrząsać mieszczańską poprawnością. Był – w sposób naturalny i o dziwo przyzwoity – uzależniony od seksu i od mówienia o nim. Kiedy zachwycał się kobietą, to rozbierał ją w myśli i na obrazie, wdając się w intymne szczegóły. Lubił też zaskakiwać snobizmem. Zmieniał samochody, balansując między porsche a sportowym mercedesem. W życiu szukał oszołomienia i doprowadzał się do granic własnej i cudzej wytrzymałości. Przy tym był niezwykle dobrym człowiekiem. Miał współczucie dla innych i nigdy nie odmawiał przekazania obrazu na aukcję. Chętnie również rozdawał prace i chyba wszyscy jego przyjaciele mają obrazy lub rysunki Eda.


Dwurnik był zarazem marzeniem i przekleństwem marchandów. Malował mnóstwo, więc „towaru” nie brakowało. Rynkową jakość jego prac wspierały sukcesy wystawiennicze. Został zaproszony do najwyżej notowanej wystawy międzynarodowej, czyli do udziału w „documenta” w Kassel. Od razu zainteresowały się nim galerie niemieckie, ale też szybko zrezygnowały, bo na polu komercji bardzo trudno pracuje się z artystą, który sprzedaje z „garażu” i nie odmawia żadnej galerii. Dwurnik miał wyjątkowo demokratyczne podejście do dystrybucji sztuki. I aby zapewnić ją jak najszerszemu odbiorcy, produkował miniatury z własnego malarstwa oraz maleńkie, anegdotyczne obrazki.


Obecnie sytuacja rynkowa Dwurnika błyskawicznie się zmienia i ceny obrazów ogromnie rosną. Jego prace – zwłaszcza rozbudowane miasta i sceny społeczne – są przez kolekcjonerów poszukiwane. Największą ekspozycją Edwarda Dwurnika – dostępną publicznie – jest kolekcja Jana Barana w jego restauracji w Krakowie. Edowi bardzo ten kontekst odpowiadał i bardzo był z tym miejscem zaprzyjaźniony. Na dodatek w pobliżu znajduje się Wawel, który kochał, często malował i w którym wystawiał.


Edward Dwurnik był perfekcyjnym inwentaryzatorem własnej twórczości. Obrazy i rysunki były opieczętowane i ponumerowane oraz wpisane do odpowiedniego zeszytu. Ponieważ samych rysunków powstało prawie dwadzieścia tysięcy, więc szafy było podzielone na tematy i okresy. Kiedy potrzebne były rysunki odnoszące się na przykład do stanu wojennego – po prostu otwierało się odpowiednią szufladę.

Fot.: Andrzej Rybczyński / PAPThanks Jackson


Edward Dwurnik miał tak silne poczucie własnej indywidualności, że nie bał się uległości wobec innych artystów. Tacy ludzie otwarcie przyznają się do fascynacji cudzą twórczością oraz bez zażenowania przejmują czyjeś odkrycia artystyczne.


Edo wykorzystywał strategie kompozycyjne i ekspresyjne dwóch twórców: Nikifora i Jacksona Pollocka. Jego marzeniem było doświadczenie rozkoszy wyzwolonego gestu malarskiego, którego „wynalazcą” był właśnie Pollock. Stworzył ogromny cykl obrazów pod tytułem Thanks Jackson, który eksponowany był w krakowskim Bunkrze Sztuki.


Wszystko w jego życiu było podporządkowane sztuce. Zbudował dom, który łączył pracownie z magazynami. Jedno studio przeznaczone było do malowania w samotności, drugie do pracy z modelem. Miejsca prywatne były temu bezwzględnie podporządkowane.


Edward Dwurnik był malarzem wszechstronnym. W swojej sztuce – ale również w życiu – płynnie łączył skrajny egoizm z wyczuciem spraw społecznych i współczuciem dla ofiar historii. Na bazie jego twórczości można przygotować kilkanaście mocnych wystaw problemowych.


Czytaj też: Dwurnik i Sasnal. Polska oczami dwóch wybitnych malarzySource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close