News

Jak pogodzić karierę i rodzinę? Czy rodzina zawsze blokuje rozwój zawodowy kobiety? – Psychologia
Motor, nie przeszkoda


Żadna matka nie chciałaby usłyszeć od swojego dziecka, że kariera była dla niej ważniejsza niż ono. To oczywiste. Dużo mniej oczywiste jest to, że żadne dziecko nie chciałoby poczuć odpowiedzialności za „poświęcenie matki” i rosnąć w poczuciu, że to z jego powodu nie zrealizowała swoich ambicji zawodowych. Jak rozwiązać ten dylemat? Kiedy rodzina nie będzie blokować rozwoju zawodowego kobiety, a przeciwnie – stanie się motorem napędowym dla osiągnięcia przez nią satysfakcji zawodowej?


Oczywiście, jest taki etap w rozwoju dziecka, kiedy obecność matki jest niezbędna i wiele kobiet w tym okresie świadomie koncentruje się na macierzyństwie. Z czasem jednak pojawia się coraz więcej przestrzeni, którą kobieta może wykorzystać na realizację swoich celów zawodowych. Wtedy już tylko jej chęć, by nadal skupić się na opiece nad rodziną, czy też społeczny nacisk, by tak zdecydowała, powstrzymuje kobietę przed rozwojem zawodowym i np. przyjęciem awansu w pracy. Co może wpłynąć na to, że nie ulegnie naciskom?Motywacja kobiety i mężczyzny


Wiele badań pokazuje różnicę w podejściu do kariery zawodowej kobiet i mężczyzn. Głównym powodem, dla którego mężczyźni chcą piąć się po szczeblach kariery, jest ambicja i pragnienie odnoszenia sukcesów. Ewolucyjnie mężczyźni zostali stworzeni do tego, by zdobywać namacalne dowody swojej mocy, np. upolować zwierzynę, a tym samym zapewnić pożywienie – przetrwanie – swojej rodzinie. W tym sensie każdy szczebel w karierze zawodowej to kolejne upolowane zwierzę.


Kobiety wyżej niż sukces sam w sobie cenią poczucie spełnienia i realizacji ważnych dla nich wartości. Kiedy więc przychodzi im dokonać wyboru – poświęcić się dla pracy czy dla rodziny, wybierają to drugie. Czy to oznacza, że rodzina zawsze będzie powodem do rezygnacji z kariery? Niekoniecznie. Nie będą walczyć o awans dla potrzeby odniesienia sukcesu, bo to ich nie motywuje. Ale kobiety potrafią być niezwykle waleczne i zmotywowane, kiedy chodzi o rzeczy naprawdę dla nich ważne. A skoro tym jest rodzina, to motywować je do rozwoju będzie dostrzeżenie powiązań między własną ambicją zawodową a szczęściem ich dzieci.


Matki często mówią: „Gdybym nie miała dzieci, może sięgnęłabym po więcej”. A może warto sięgnąć po więcej właśnie dlatego, że jest się matką? Spójrzmy na to, czego uczy swoje dzieci kobieta, która nie rezygnuje z kariery zawodowej? Jaki system wartości przekazuje dzieciom? A także – co sama może zyskać, realizując ambicje i marzenia zawodowe?


Jak wiadomo, dzieci uczą się przez modelowanie. To od rodziców dowiadują się, jak żyć. Matka i ojciec stanowią wzorzec postępowania i wartości, które potem dzieci będą powielać w dorosłym życiu. Matka, która z powodu rodziny nie decyduje się na rozwój zawodowy, wysyła sygnał, że wraz z pojawieniem się dzieci należy zrezygnować z własnych marzeń i aspiracji. A przecież dla wielu matek ważne jest właśnie to, żeby dzieci, kiedy dorosną, zrealizowały swoje marzenia, żeby miały odwagę sięgać po więcej.


Realizacja siebie i posiadanie rodziny wymaga umiejętności dokonywania trudnych wyborów. Matka, która decyduje, czy zostać jeszcze rok dłużej w domu, czy wrócić do pracy, staje się dla dziecka wzorem, uczy je, jak wybierać w zgodzie ze sobą i swoimi marzeniami. Podejmując trudne decyzje, matka może dziecku przekazać, że realizacja własnych ambicji, aspiracji czy marzeń czasem wymaga wyrzeczeń. Stawia też często w centrum krytyki innych. Jednak świadomość tego, co ważne dla nas samych, jest ważniejsza niż niezadowolenie otoczenia z naszych wyborów.


Matka ma więc bardzo ważną rolę do odegrania: pokazać dzieciom, że rodzina nie musi blokować rozwoju zawodowego i pozbawiać satysfakcji z tego, co robimy, a wręcz przeciwnie – może nas do tego motywować. Chęć przekazania dzieciom wzoru dążenia do realizacji własnych ambicji zawodowych, marzeń i odczuwania satysfakcji z pracy, wykorzystania tam własnego potencjału może stanowić mocny bodziec do podjęcia wyzwania, jakim jest powrót na ścieżkę kariery zawodowej.Powód do sięgania po więcej


Radość i poczucie spełnienia daje nam praca, która umożliwia wykorzystywanie naszych talentów rozumianych jako naturalne predyspozycje. Wykonywanie zadań czy podejmowanie wyzwań zawodowych przychodzi nam wtedy łatwiej i jest dla nas źródłem przyjemności, a nawet umożliwia doświadczenie tzw. przepływu (z ang. flow). Ten termin opisał amerykański psycholog węgierskiego pochodzenia Mihály Csíkszentmihályi w książce „Przepływ”. Odkrył on, że momenty największego szczęścia w pracy (uskrzydlenia, zapomnienia) człowiek osiąga wtedy, kiedy ma okazję pracować nad czymś, co wykorzystuje jego naturalne zdolności. Traci wtedy poczucie czasu i cały zanurza się w tym działaniu. Szansą na znalezienie pracy, która sama w sobie będzie nas motywować do inwestowania w rozwój zawodowy, jest znajomość własnych talentów i poszukiwanie możliwości, by jak najczęściej je wykorzystywać.


Co więcej, będziemy chcieli, aby i nasze dzieci mogły tego kiedyś doświadczyć. Oczywiście nie można zapominać, że fundamentem dobrej pracy są odpowiednie wynagrodzenie, atmosfera, relacje z szefem itp. Jednak to, co w największym stopniu wpływa na poczucie zadowolenia i samorealizacji, to okazja do częstego doświadczania flow, a więc budowania ścieżki kariery na własnych talentach. Badania pokazują, że osoby budujące karierę opartą na swoich uzdolnieniach mają nie tylko szansę na więcej radości, pasji i spełnienia w tym, co robią, ale także na bycie dużo skuteczniejszymi i efektywniejszymi od tych, którzy przy wyborze profesji nie kierowali się osobistymi talentami.


Abyśmy zrozumieli powiązanie pomiędzy talentami a naszą samorealizacją, zobaczmy przykład. Jednym z takich talentów, który warto wykorzystać w pracy, jest empatia, czyli umiejętność budowania relacji dzięki zdolności do odczuwania emocji innych osób. Pozwala ona czerpać wiele radości i pasji z zajęcia, w którym wymagana jest umiejętność wysłuchania i zrozumienia drugiego człowieka. Znalezienie więc zajęcia, w którym wykorzystywanie empatii jest ważnym elementem, może być dla osoby z takim talentem źródłem dużej satysfakcji.


Podsumowując: posiadanie rodziny może motywować kobietę do tego, aby w życiu zawodowym sięgała po więcej. To nie musi być zdobywanie kolejnych szczebli kariery. Tym „więcej” jest wtedy przekazanie dzieciom ważnego wzoru: praca może być źródłem radości i spełnienia.


Czytaj więcej: Czy dobrze robić to, co się kocha, czy może lepiej tylko lubić swoją pracę?


Elżbieta Krokosz – dyrektor zarządzająca Talent Development Institute. Master Coach, trenerka, ekspertka od talentów oraz zarządzania talentem własnym i innych. Mówczyni TEDx, autorka książki „Ty też to masz! Odkryj swoje talenty i zacznij robić w życiu to, co lubisz i potrafisz najlepiej” oraz podcastów „O rozwoju ludzi profesjonalnie” i „TDI – School of Coaching”. Autorka programu „Self Coaching Program”Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.