News

Inflacja szaleje, rząd nie reaguje. Sytuacja wymyka się spod kontroli – GospodarkaJego zdaniem ostatnie dane GUS pokazują, że inflacja zaczyna nam „uciekać” i mamy już bardzo poważny problem z drożejącą żywnością. Jej ceny będą jeszcze rosły do zbiorów, a te będą mniejsze więc nie ma co liczyć na odmianę. Drożeją nawozy, środki ochrony roślin, będziemy mieli niebywałą konkurencję bardzo wielu podmiotów i krajów, które do tej pory zaspokajały swój popyt na zboża i rośliny oleiste dostawami z Ukrainy albo Rosji.


Według GUS żywność zdrożała w ujęciu rocznym 9,2 proc. natomiast latem to może być 20-25 proc. – mówi Soroczyński. – To może sprawić, że latem inflacja osiągnie 12-15 proc.Szok inflacyjny


Wielu ekonomistów i analityków zaszokował ostatni wzrost cen.


– A co powiedzą za rok 1 lutego? Nawet jeżeli rząd nie przywróci do poprzedniego poziomu akcyzy i VAT na wybrane towary żywnościowe i paliwa, to inflacja skoczy nam o 1,3 pkt. proc. – mówi Bogusław Grabowski, były członek rady Polityki Pieniężnej.


Wyjaśnia, że inflacja to jest rozbieżność między popytem na towary i usługi a podażą na nie. Jeśli rząd obniżył akcyzę i VAT, co rocznie będzie kosztowało 90 mld zł, to przecież o tę kwotę zwiększył też popyt w gospodarce. To powiększyło lukę inflacyjną i drogę do dalszych wzrostów cen.


Zdaniem Grabowskiego od trzech lat rządzący wmontowywali w politykę gospodarczą mechanizmy, które stale zwiększają inflację. Nadmiernie ekspansywnej polityce fiskalnej rządu, który wydaje na lewo i na prawo, towarzyszy nadmiernie ekspansywna polityka pieniężna NBP.


– W czasie pandemii COVID doprowadzono do sytuacji nadzwyczajnej: podaż pieniądza wzrosła w ciągu roku o 25 proc., a ona powinna rosnąć mniej więcej w tempie wzrostu nominalnego PKB. Wydrukowano masę pieniędzy i to musiało się skończyć ogromną inflacją – mówi Grabowski.


Podobnie, choć w różnej skali, reagowały banki centralne innych krajów. Od czerwca zeszłego roku hołdowały też doktrynie, że wzrost cen jest przejściowy i gdy po pandemii zostaną odblokowane łańcuchy dostaw towarów, inflacja będzie spadać. Przyszła jednak wojna, której skutkiem jest mniejsza podaż surowców energetycznych, zbóż i olejów. To w naturalny sposób ograniczyłoby lukę między popytem i podażą i sprzyjało obniżeniu inflacji, ale u nas rząd postanowił wszelkimi sposobami zapewnić utrzymanie popytu i dostarcza pieniądze na rynek. A do tego przecież planuje zwiększać wydatki na obronę. Wprowadził też tak zwaną tarczę antyinflacyjną. – Czy ktoś zdrowy na umyśle wyobraża sobie likwidację tej tarczy przed planowanymi na jesień 2023 roku wyborami – pyta Grabowski. – Wtedy żywność w ciągu jednego dnia po przywróceniu poprzednich stawek VAT mogłaby zdrożeć o 6-7 proc.!Wpadamy w spirale cen


Co będzie dalej? Ekonomistom trudno jest prognozować inflację, bo ogromny wpływ na jej poziom mają teraz decyzje administracyjno-wojenne. Nie wiadomo jak długo będzie trwać wojna; czy Rosjanie zakręcą Europie kurek z gazem i ropą w związku z tym, że nie będzie płaciła rublami; jak kosztowne będą sankcje.


Odpowiedzi na powyższe pytania będą miały ogromny wpływ na krótkookresowe zmiany cen, ale my będziemy mieć problem z inflacją w długim terminie.


– Dopuszczono do rozbudzeniu ogromnych oczekiwań inflacyjnych. Pytanie retoryczne, jak długo nauczyciele mogą wytrzymać bez zmiany płac nominalnych dwucyfrowy wzrost kosztów życia? Nie będą mieli na zapłacenie coraz wyższych rachunków i rat kredytowych, będą domagać się podwyżek i rozkręci się spirala cenowo-płacowa na ogromną skalę – mówi Grabowski.


Jego zdaniem rozkręca się też spirala inflacyjno-budżetowa. Rząd ma większe wpływy z podatków w związku ze wzrostem nominalnego PKB, ale zamiast je oszczędzać, by ograniczać wzrost cen, to je wydaje.


– Ogromna część tych wydatków jest motywowana politycznie, bo zbliżają się wybory. Prezes Kaczyński przed sześciu laty mówił, że jest w stanie poświęcić 1-2 pkt. proc. wzrostu gospodarczego, by wprowadzić swoje zmiany społeczne, ale teraz to będzie 3-4 pkt. proc. PKB i to przez wiele lat. Wszystko wymyka się spod jakiejkolwiek kontroli i czeka nas jazda bez trzymanki – ostrzega Grabowski.Jak zbić inflację


Według Grabowskiego, rząd powinien pilnie zaostrzyć politykę fiskalną a NBP politykę pieniężną. Prezes NBP Adam Glapiński musi zmienić swój stan świadomości, bo na konferencji prasowej przed miesiącem był zachwycony, że polityka fiskalna jest luźna i można dzięki temu łagodzić napięcia społeczne i ograniczać bezrobocie.


Rada Polityki Pieniężnej powinna podnieść stopy procentowe na posiedzeniu w przyszłym tygodniu przynajmniej o 1 pkt. proc. i dobitnie pokazać, w jak trudnej sytuacji jesteśmy.


Powinna też przedstawić przejrzysty plan ograniczania tak zwanego luzowania ilościowego. Narodowy Bank Polski skupił w ciągu około roku około 150 miliardów papierów skarbowych i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa podwajając nadpłynność sektora bankowego (z około 145 mld zł do 260 mld). Teraz powinien ogłosić program sprzedaży tych papierów, by ściągnąć gotówkę z rynku.


– Inaczej będziemy szybkim szybkimi krokami zmierzali do potrojenia stóp procentowych NBP, a tego nie wytrzymają kredytobiorcy. A jeśli oni nie wytrzymają, będziemy mieli zagrożenie dla stabilności sektora bankowego – mówi Grabowski.


RPP powinna też wezwać rząd do współpracy w ograniczaniu inflacji poprzez zmniejszanie deficytu finansów publicznych. – Zdaję sobie sprawę, że mamy nadzwyczajne wydatki związane z wojną, ale jeżeli wydajemy więcej, to nie róbmy tego kosztem zwiększania deficytu i długu, ale kosztem zwiększania danin do budżetu – mówi Grabowski. – Trzeba się opamiętać i natychmiast ograniczać wydatki, które nie są niezbędne. Po co płacić ludziom, którzy zarabiają 10-20 tys. miesięcznie 500 plus na dzieci.


Powyższe trzy zalecenia są zdaniem Grabowskiego absolutnym minimum, by Rada Polityki Pieniężnej nie straciła wiarygodności. Potem nikt nie będzie traktował jej poważnie jako instytucję, która może stabilizować wartość złotego.Jeśli NBP i rząd nie będą walczyć z inflacją…


Grabowski: – Wtedy będziemy na dobrej drodze do inflacji dwudziestoprocentowej. Proszę sobie wyobrazić jakie będą musiały być stopy procentowe, żeby ją okiełznać. Co zrobią w tej sytuacji miliony ludzi, którzy spłacają kredyty?


Jak przy tak wysokie inflacji i wysokich stopach procentowych przedsiębiorstwa mogą inwestować, jak kalkulować jak się będzie zmieniała relacja cen między ich towarami a jego nakładami do produkcji?


Wszyscy przedsiębiorcy maksymalnie będą ograniczali inwestycje, a konsumenci wydatki i wpadniemy w spiralę klasycznej stagflacji: będzie coraz większa inflacja i coraz niższy wzrost gospodarczy.


– Ludzie się nie znają na makroekonomii, nie zdają sobie sprawy, że nie da się wyjść z tej sytuacji bez przynajmniej krótkookresowego ograniczenia poziomu życia, zmniejszenia siły nabywczej ich pensji. Im szybciej to nastąpi, tym koszty będą mniejsze i krócej je będziemy ponosili. Ale przecież nikt się nie będzie domagał, żeby zamrozić mu wynagrodzenie, by pomóc całej gospodarce – mówi Grabowski. – To nie społeczeństwo powinno namawiać rządzących do zaostrzenia polityki, tylko rozsądni rządzący powinni to uświadamiać społeczeństwu.


Sytuacja gospodarcza i społeczna robi się coraz bardziej niebezpieczna, a my od dawna nie mamy ministra finansów ani żadnego ekonomisty w rządzie.


Jeżeli rząd i NBP nie zmienią polityki, to – zdaniem Grabowskiego – ludzie nie wytrzymają spadku realnego poziomu dochodów i za rok można się spodziewać powszechnych protestów na ulicach.


– W kraju demokratycznym procesy regulacyjne i społeczne powinny się dokonywać w procedurach prawnych i politycznych, a nie poprzez zamieszki na ulicach – mówi Grabowski. – Ale co miałby zrobić nauczyciel mianowany, który na etacie dostaje 2,9 tys. brutto jak miał kredyt hipoteczny, a jeszcze żona jest nauczycielką albo pielęgniarką?Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.