News

Elisabeth Borne premierk± Francji. “Francuska Thatcher”, “Technokratka” | Wiadomo¶ci ze ¶wiata


Elisabeth Borne określana jest jako “technokratka” o centrolewicowych poglądach, mało znana francuskiej opinii publicznej. Nowa premier pełniła w swojej karierze funkcje ministerki w resortach: transportu, ekologii i pracy. 61-letnia Borne jest drugą kobietą, która pokieruje francuskim rządem w historii powojennej Francji.

Media podkreślają, że po raz kolejny Emmanuel Macron mianował premierem kompromisowego i nieznanego polityka, który będzie stał w jego cieniu. Prezydent miał też chcieć, aby na czele nowego rządu stanęła kobieta. 

Zobacz wideo
Kwaśniewski: Oczekiwałbym, że zostanie podjęta decyzja o nadaniu Ukrainie statusu kandydata do UE

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

“Francuska pani Thatcher”

Z kolei opozycja – głosami liderki narodowców Marine Le Pen i szefa lewicy Jean-Luca Mélenchona – uznała, że Borne będzie dążyła do liberalizacji gospodarki, lekceważenia kwestii socjalnych i nazwała ją “francuską panią Thatcher”.

– Ona ucieleśnia większość najważniejszych przemian pięcioletniej kadencji bardziej niż ktokolwiek inny – zauważa z kolei bliski współpracownik prezydenta Macrona w Pałacu Elizejskim.

Ukraińska dziennikarka Iryna Zemlyana przyznała się do oblania czerwoną substancją ambasadora Rosji Siergieja AndriejewaOblała ambasadora Rosji czerwoną cieczą, teraz musiała uciekać z Warszawy

Nowa premier Francji ma czas do środy na powołanie przyszłego rządu. Tego dnia odbędzie się pierwsze posiedzenie nowej rady ministrów. 

Jean Castex stał na czele francuskiego rządu od lipca 2020 roku. Polityk zajmował się przede wszystkim zarządzaniem kryzysem sanitarnym związanym z pandemi± koronawirusa. Podczas jego rządów rozpoczęto krajową kampanię szczepień przeciwko Covid-19 i wprowadzono system paszportów szczepionkowych. 

Zmiana ekipy rządzącej była zapowiadana przez Emmanuela Macrona podczas kampanii prezydenckiej.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close