News

Cz³onkostwo Rosji w Radzie Praw Cz³owieka ONZ zosta³o zawieszone. “Historyczna decyzja” | Wiadomo¶ci ze ¶wiataZgromadzenie Ogólne ONZ zawiesiło w czwartek Rosję w Radzie Praw Człowieka ONZ z powodu doniesień o “rażących i systematycznych naruszeniach oraz łamaniu praw człowieka” w przebiegu inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, informuje Agencja Reutera.

Za inicjatywą głosowało 93 członków, podczas gdy 24 członków zgłosiło sprzeciw, a 58 członków wstrzymało się od głosu. Aby zawiesić Rosję w radzie, potrzebna była większość dwóch trzecich głosujących członków. Państw, które wstrzymały się od głosu, nie liczy się.

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo
“Jeśli Bucza nie zmotywuje Zachodu do działania, to nie wiem, co innego by mogło” – Ben Hodges, były dowódca amerykańskich sił lądowych w Europie

Zgromadzenie Ogólne ONZ zawiesza Rosję w Radzie Praw Człowieka

Zawieszenia członków nie są częste. Jak informuje Reuters, ostatni raz na podobny krok zdecydowano się wobec Libii, z powodu przemocy zastosowanej wobec protestujących przez siły lojalne wobec ówczesnego przywódcy Muammara Kaddafiego.

Rezolucja przyjęta przez 193-osobowe Zgromadzenie Ogólne ma wyrażać “poważne zaniepokojenie trwającym kryzysem praw człowieka i humanitarnym w Ukrainie”, zwłaszcza doniesieniami o łamaniu przez Rosję praw człowieka.

Członkostwo Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ zawieszone; Zgromadzenie Ogólne ONZ podjęto historyczną decyzję

– skomentował na Twitterze Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel Polski przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Rosja grozi. “Stanowisko każdego kraju będzie brane pod uwagę”

Jak informowała Agencja Reutera, przed głosowaniem Rosja ostrzegła innych członków Zgromadzenia, że głosowanie na “tak” lub wstrzymanie się od głosu będą postrzegane jako “nieprzyjazny gest”. Jak informuje agencja, w notatce przesłanej przez rosyjskie przedstawicielstwo do innych jego członków, można było przeczytać również, że “stanowisko każdego kraju będzie brane pod uwagę zarówno w rozwoju stosunków dwustronnych, jak i w pracach nad ważnymi dla niego sprawami w ramach ONZ”.

Zawieszenie uniemożliwia członkom rosyjskiego przedstawicielstwa przemawianie i głosowanie, chociaż rosyjscy dyplomaci nadal mogą uczestniczyć w debatach. Od czasu inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego, Zgromadzenie Ogólne przyjęło dwie rezolucje potępiające Rosję.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close