News

Co zrobi Senat z Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego? Jakie poprawki? – Polityka
Likwidowanie Izby Dyscyplinarnej przed przyjazdem von der Leyen


Polscy politycy muszą szybko zdecydować, co zrobić z Izbą Dyscyplinarną działająca w Sądzie Najwyższym, bo już w czwartek do Polski przyjeżdża szefowa Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen ma zatwierdzić Krajowy Plan Odbudowy, co pozwoli na wypłatę pieniędzy dla Polski. Do tej pory kurek z gotówką był zakręcony m.in. z powodu istnienia Izby Dyscyplinarnej i odsunięcia niektórych sędziów od orzekania.


Prezydencki projekt uchwalony w zeszłym tygodniu przez Sejm likwiduje izbę, ale wprowadza w jej miejsce Izbę Odpowiedzialności Zawodowej. 33 sędziów byłoby losowanych. Z tej grupy prezydent wybrałby 11 na pięcioletnią kadencję, którzy rozstrzygaliby sprawy dyscyplinarne. Opozycja uważa, że to zmiana pozorna. I zapowiada, że w Senacie wprowadzi poprawki. – Na miejscu pań i panów posłów w Sejmie bym się poważnie zastanowił, czy nasze poprawki tym razem tak automatycznie odrzucać, jak to się często dzieje, bo może to mieć dramatyczne skutki dla Polski i dalsze wstrzymanie wypłaty środków – przestrzegał dziś marszałek Senatu Tomasz Grodzki.Senat zaproponuje poważne zmiany


Z sygnałów, jakie płyną z Senatu, wynika, że opozycja chce zatwierdzić zmiany w prezydenckiej ustawie jeszcze przed przyjazdem Ursuli von der Leyen, tak, by szefowa KE mogła odnieść się do prac senackich. Mówił dziś o tym w programie Onet Opinie wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Koalicja Polska) w rozmowie z Renatą Grochal z „Newsweeka”.


Z informacji Onetu wynika, że zmiany proponowane przez Senat będą poważne. Wszystko wskazuje na to, że będą dotyczyć nie tylko przyszłości sędziów z likwidowanej Izby Dyscyplinarnej, ale również kwestii przywrócenia do orzekania odsuniętych sędziów, a nawet wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. „Opozycja i znaczna część środowisk sędziowskich uważa, że obecna KRS jest ciałem nielegalnym” – przypomina Onet.


Czytaj też: „To pudrowanie destrukcji”. Ustawa Dudy o Sądzie Najwyższym to farsaSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close