News

Aleksiej Nawalny otrzymał kolejne oskarżenie – ŚwiatWcześniej, 19 maja, grupa współpracowników lidera rosyjskiej opozycji spotkała się Waszyngtonie z kilkoma republikańskimi kongresmenami, zabiegając u nich o nałożenie przez USA kolejnych sankcji na Rosję. Według zwolenników Nawalnego nowe sankcje powinny wykroczyć poza bogatych oligarchów i objąć urzędników rządowych i polityków średniego szczebla oraz osoby publiczne. Amerykańskim kongresmenom przedstawiona została lista 6 tys. osób, które spełniają te kryteria. Wśród nich znaleźli się m.in. urzędnicy sektora obrony i bezpieczeństwa, pracownicy administracji państwowej, gubernatorzy, a nawet redaktorzy i kierownicy państwowych mediów.Jak rosyjska władza rozprawiła się z Nawalnym i jego współpracownikami


Nawalny jest szczególnie znienawidzonym na Kremlu opozycjonistą. Prezydent Rosji Władimir Putin i kremlowscy urzędnicy nie wypowiadają nawet jego nazwiska. Mówią o nim np. pacjent berlińskiej kliniki.


Rosyjski opozycjonista trafił do słynnej kliniki Charite po tym, jak komando rosyjskich służb specjalnych próbowało go pozbawić życia, trując najprawdopodobniej środkiem bojowym nowiczok. Gdy niemieccy lekarze uratowali życie Nawalnemu, opublikował on w internecie film „Pałac Putina”, w którym wraz ze swoimi współpracownikami z Fundacji Walki z Korupcją ujawnił, że za pieniądze pochodzące z korupcji budowana jest w Gelendżyku nad Morzem Czarnym posiadłość dla Putina, której przepych porównać można tylko z posiadłościami władców Bizancjum. Przy okazji ujawnił korupcyjne schematy łączące Putina i jego najbliższe otoczenie.


W styczniu 2021 roku Aleksiej Nawalny wrócił do Rosji. Został aresztowany od razu na moskiewskim lotnisku. W pełni uzależnione od władzy rosyjskie sądy zaczęły go skazywać na kolejne lata pobytu w koloniach karnych. Rosyjska władza uderzyła też we współpracowników Nawalnego z Fundacji Walki z Korupcją, uznając ją za organizację ekstremistyczną. Wielu z nich musiało opuścić Rosję. Protesty przeciwko represjom wobec Nawalnego i jego ekipy zostały brutalnie stłumione.


Czytaj też: Bunt Nawalnego w kolonii karnej. „Tu życie więźnia jest warte mniej od paczki papierosów”Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close